Zapalenie miazgi jest kolejnym etapem zauważanym po wystąpieniu próchnicy. Pacjenci zmagają się z coraz większym bólem, który na dłuższą metę jest nie do wytrzymania, mowa o bólu promieniującym oraz tętniącym. To ostateczny sygnał do leczenia zębów, później może być już tylko gorzej.

Zapalenie miazgi – kiedy się pojawia?

Zapalenie miazgi jest skutkiem nieleczenia próchnicy. W jej trakcie bakterie dosięgają już do tkanki występującej najgłębiej i człowiek zmaga się z nieprzyjemną w skutkach chorobą. Czasem, zapalenie miazgi pojawia się jako efekt urazów mechanicznych, albo dużej ilości zabiegów na jednym zębie.

Na samym początku zapalenia człowiek zmaga się z bólem jedynie w trakcie picia oraz jedzenia zarówno zimnych, jak i słodkich potraw. Kiedy jednak zmieni się ona w fazę zaawansowaną mowa o bezustannym bólu, który nie mija nawet w trakcie spoczynku. Człowiek zmaga się także z gorączką, bólami głowy oraz gardła, rozdrażnieniem i niekorzystnym nastrojem.

Zapalenie miazgi – kolejne etapy

Pierwszy etap choroby trwa mniej więcej trzy dni i można jeszcze wtedy podjąć szybką oraz skuteczną interwencję. Stosunkowo mały dyskomfort sprawia jednak, że większość ludzi nie kieruje od razu swoich kroków do gabinetu dentystycznego. Leczenie polega na pozbyciu się próchnicy, a później na zastosowaniu odpowiednich środków bądź wypełnień.

Drugi etap nie zostanie już odwrócony nawet przez najlepszego specjalistę. Stan zapalny występuje razem z trudnym do wytrzymania bólem. Nawet w sytuacji, kiedy dentysta pozbędzie się próchnicy, nie przynosi to żadnej ulgi, konieczne jest pozbycie się oprócz tego uszkodzonej miazgi.

Ostatnie etap zapalenia miazgi to martwica. Na początku przebiega ona bezobjawowo, jednakże nie oznacza to, że w jamie ustnej nie odbywają się negatywne procesy. Po kontroli stanu uzębienia dentysta stwierdza silną próchnicę oraz zniszczone sklepienie komory, występują także masy martwicze. Zęby są odbarwione oraz nie błyszczą się, wielokrotnie można zauważyć nieprzyjemny zgorzel. W tej sytuacji konieczne jest zastosowanie leczenia biologicznego, co sprawia, że miazga występująca w uzębieniu pozostaje żywa, jednakże nie wszyscy pacjenci mają takie szczęście. Ogromna ilość ludzi musi zdecydować się na usunięcie miazgi zębowej oraz leczenie kanałowe.

Jeżeli choroba będzie postępowała i człowiek nie uda się do specjalisty można nabawić się przykrych konsekwencji, które są w stanie wpłynąć na ogólny stan zdrowia.