Kiedy temperatura na zewnątrz spada, nasze usta potrzebują więcej uwagi podczas pielęgnacji. Kiedy spędzamy sporo czasu na zewnątrz, usta są narażone na działanie zimnego powietrza, co sprawia, że stają się wysuszone i pękają. Co zrobić, aby temu zapobiec?
Na co narażone są nasze usta zimą
Suche i popękane usta są podatne na działanie różnych drobnoustrojów, a w szczególności na wirus opryszczki. Bariera lipidowa naskórka na ustach skutecznie chroni przed wniknięciem wirusa. Powinny zwrócić na to uwagę szczególnie osoby, które nigdy nie miały opryszczki, bo jeśli raz się zarażą, będą już nosicielami wirusa. Spadki odporności organizmu w okresie jesienno — zimowym sprzyjają zachorowaniom na opryszczę wargową.
Nawilżanie
Usta potrzebują przede wszystkim nawilżenia. Kiedy czujemy, że skóra na ustach jest sucha i napięta, jest to ostatni dzwonek. Kobiety nie powinny mieć problemu z pamiętaniem o smarowaniu ust, gdyż makijaż tego wymaga. Należy jednak wybierać pomadki i szminki, które oprócz koloru czy nabłyszczenia nawilżają nasze usta.
Natłuszczanie
Do natłuszczania ust możemy używać naturalnych produktów jak olej kokosowy, oliwa z oliwek czy masło. Taki okład wieczorem po kąpieli jest doskonałym pomysłem na regenerację. Płaszcz tłuszczowy pozwoli komórkom na odbudowę i gojenie. W tym celu sprawdzi się balsam do ust z lanoliną, która trzyma się na ustach bardzo długo i łagodzi podrażnienia.
Witaminy w pożywieniu
W okresie jesienno — zimowym powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość witamin A i E, które mają kluczowe znaczenie dla stanu skóry nie tylko na ustach. Zapobiegają one również powstawaniu zajadom. Znajdziemy je w rybach, migdałach, winogronach, nabiale. Możemy także stosować suplementy tych witamin dostępne w aptekach.
Peeling i balsam do ust
Naskórek na ustach można złuszczać. Należy używać delikatnych peelingów lub domowych z lekko skrystalizowanego miodu, cukru. Możemy również pocierać usta delikatną szczoteczką do zębów. Po takim zabiegu należy bezwzględnie nałożyć balsam do ust.