Kiedy pojawia się pierwszy ząbek u malucha, wszyscy się cieszą z tego faktu. Dla samego dziecka nie jest to jednak sytuacja komfortowa, ponieważ ząbkowaniu towarzyszy często wiele nieprzyjemnych odczuć. Nadprodukcja śliny, wodnisty katar i uporczywe swędzenie dziąseł – to tylko kilka z nich.
Objawy ząbkowania
Pierwsze ząbki pojawiają się zazwyczaj ok. 3-4 miesiąca, ale zdarza się, że nawet ciut wcześniej. Każde dziecko ma na to swój określony czas, dlatego ta granica jest bardzo płynna. Zanim jednak ujrzysz w ustach malucha śnieżnobiały ząbek, musicie przejść razem kilka tygodni obfitujących w ból i nieprzespane noce. Dziąsła stają się rozpulchnione, zaczerwienione, dziecko obficie się ślini, wkłada paluszki lub zabawki do ust i jest płaczliwe. Nie chce też jeść, ani nie jest skore do zabawy. Jak mu pomóc w tych trudnych chwilach? Możliwości jest sporo, dlatego trzeba obserwować maluszka, odczytując z jego zachowania, co mu najbardziej doskwiera.
Katar u niemowlaka
Nie każdy wie, że katar u niemowlaka może by wywołany właśnie ząbkowaniem. Wiąże się to z rozwijającym się w jamie ustnej dziecka stanem zapalnym, który oprócz kataru może powodować także inne obawy, np. podwyższoną temperaturę. Nie jest on skutkiem infekcji i nie wymaga konsultacji pediatrycznej, a jego konsystencja jest wodnista i przeźroczysta. Jak sobie radzić z katarem u niemowlaka wywołanym wyrzynaniem się ząbków? Spróbuj zastosować inhalacje, tak jak przy zwykłej infekcji bo, mimo że maluch nie jest przeziębiony, objawy kataru tak samo utrudniają mu oddychanie i nie pozwalają dobrze spać. Inhalacje należy przeprowadzać za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest nebulizator. Dzięki niemu ciekły roztwór soli fizjologicznej zostaje zamieniony w delikatną mgiełkę, którą dziecko wdycha bez strachu. Dzięki takim inhalacjom katar u niemowlaka zostaje często wyeliminowany, a błony śluzowe górnych dróg oddechowych zostają dobrze nawilżone.
Nie zawsze jednak inhalacje wystarczają lub nie przynoszą efektów od razu. Wtedy na katar u niemowlaka można zastosować aspirator, za pomocą którego oczyścisz dziecku nos z zalęgającej wydzieliny. Nie należy jednak używać tego urządzenia często, ale np. raz dziennie przed snem.
Nie należy zbytnio przejmować się katarem u niemowlaka, kiedy jest on objawem ząbkowania, ale nie można go też ignorować. Zazwyczaj ta przykra dolegliwość mija za kilka dni, ustępując wraz z zażegnaniem stanu zapalnego w jamie ustnej dziecka.
Co jeszcze musisz wiedzieć?
Jeśli dziecko ząbkuje, jego dziąsła są bardzo wrażliwe na ból, dlatego posiłki powinny być lekko schłodzone lub w temperaturze pokojowej. Koniecznie też dawaj dziecku gryzaki, które stają się nie tylko zabawką, ale też skutecznym masażerem do dziąseł. Niektórzy podają maluchowi dużą marchewkę, która jest alternatywą dla gryzaka. Oczywiście nie można wtedy zostawiać dziecka samego. Warw to tez pomyśleć o sucharkach, które rozpuszczają się ustach dziecka i dlatego nie stanowią zagrożenia zakrztuszeniem.
Oprócz tych wszystkich czynności, które mogą pomóc dzieciakowi podczas ząbkowania, zapewnij mu jeszcze większe poczucie bliskości. Na pewno pomoże mu to lepiej przejść przez te trudne kilka tygodni życia.