Mówiąc całkowicie serio, to należy uznać z całą pewnością, że próchnica u dzieci jest problemem bardzo istotnym populacyjnie i istotnym czynnikiem rozwoju innych chorób u młodych ludzi. Niestety, ale próchnica staje się powoli chorobą cywilizacyjną wśród dzieci, a zaawansowane stadia tej choroby w młodym wieku są coraz częściej widoczne.

Z czego bierze się próchnica u dzieci?

Dziecięca próchnica swoje podstawowe źródło ma przede wszystkim w nawykach. Istotne są zarówno nawyki dietetyczne, jak i sposób realizacji higieny jamy ustnej. W obu przypadkach należy wskazać przede wszystkim na kwestie diety bogatej w cukry oraz brak właściwej edukacji i codziennej higieny jamy ustnej. Dzieci nie są uczone szczotkowania zębów, a rodzice nie dbają o regularność wykonywania tychże zabiegów, co jest bardzo poważnym problemem. Próchnica u dzieci rozpocząć się może już w bardzo młodym wieku i to po wyjściu pierwszych zębów mlecznych. Doświadczenia dokładnie pokazują, że dzieci spożywające mleko mają istotnie wyższe ryzyko zachorowania na próchnicę. Wynika to ze składu mleka, które bogate jest w galaktozę, która ze względu na swoją lepkość bez problemu przylega do szkliwa. Tam stanowi świetną pożywkę dla bakterii odpowiadających za próchnicę, jak choćby Peptococcus nigricans, Treponema denticola oraz innych podobnych bakterii odpowiadających za niszczenie szkliwa.

Pierwsze objawy próchnicy u dzieci

Niesamowicie często próchnica u dzieci zaczyna się w drugim roku życia, gdy to obserwować można pojawianie się pierwszych zębów mlecznych. Nie można absolutnie dzieciom pozwalać na to, aby na przykład zasypiały z butelką, gdyż to już stanowi poważny czynnik ryzyka rozwoju próchnicy. Również należy postarać się, aby po każdym karmieniu dziecka dokładnie szczotkować mu zęby. Istotne jest to z punktu widzenia również ogólnoustrojowych chorób, za które odpowiadać może próchnica zębów. Bardzo często rodzice zaniedbują stan uzębienia swoich dzieci, gdyż te zęby i tak wypadną. Nie jest to jednakowoż działanie korzystne, gdyż niesie zagrożenie dla zdrowia dziecka i utrwala nieprawidłowe nawyki w zakresie higieny zębów i jamy ustnej.

Próchnica u dzieci – w jaki sposób przeciwdziałać?

Bardzo ważną rzeczą pozostaje właściwa higiena jamy ustnej i edukacja dzieci. Za dietę naszych pociech odpowiadają oczywiście rodzice, którzy powinni szczególnie uważać na napoje typu kola, słodycze, cukierki oraz inne podobne niezdrowe pokarmy. Rodzice winni także nadzorować proces szczotkowania zębów i szczególnie rzetelnie podejść do regularnych wizyt stomatologicznych. W celu poprawy zdrowia populacyjnego wdrożone zostały programy profilaktyki fluorkowej dla dzieci oraz zabiegi mające na celu zmniejszenie ryzyka rozwoju próchnicy. Próchnica u dzieci może być również zwalczana drogą regularnych zabiegów stomatologicznych, takich jak czyszczenie w gabinecie stomatologicznym oraz lakowanie z wykorzystaniem ultrafioletu i specjalnych preparatów ograniczających rozwój próchnicy.

Ważne jest zadbanie o stan zębów o jak najmłodszego wieku!