Pływanie to nie tylko sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale także metoda radzenia sobie ze stresem oraz zapobieganie wielu chorobom. Basen otwarty jest przez cały rok, czyli pływać można zawsze i o każdej porze dnia i nocy. Przekonaj się dlaczego warto korzystać z pływalni, nawet jeśli nie umiesz pływać.

Pływanie – intensywna aktywność fizyczna

Pływanie jest klasyfikowane tak samo jak bieganie oraz jazda na rowerze. Nosi więc miano treningu aerobowego. Trening tego typu oznacza ćwiczenia w trakcie których do mięśni dostają się spore dawki tlenu, który umożliwia spalanie zapasów energii. W związku z tą cechą nie ma lepszej metody na zwalczanie zbędnych kilogramów. Pływanie wpływa doskonale na cały ludzki organizm i ciało – umożliwia odciążenie kręgosłupa, a także angażuje każdą z grup mięśni.

Każdy z nas rodzi się z odruchem pływania, niestety nie zostaje on podtrzymywany, dlatego z biegiem czasu zatracamy go. W związku z tym po upływie kilku bądź kilkunastu lat człowiek zaczyna znowu naukę pływania, która wielokrotnie wiąże się z problemami oraz staraniami. Bardzo ważne aby nauczyć się pływać, gdyż w aktywności tej może brać udział zarówno osoba starsza, jak i dziecko czy młodzież (mowa nawet o osobach chorych czy niepełnosprawnych), kondycja oraz wiek nie grają większej roli. Aktywność ta nie obciąża układu ruchu, dzięki czemu całe ciało otrzymuje taki sam wysiłek.

Zalety związane z pływaniem

Pływanie doskonale wpływa na człowieka. Jako, że jest to wysiłek aerobowy, ma miejsce obniżenie poziomu cholesterolu, wzmocnienie serca oraz poprawa krążenia. Kiedy pływa się regularni, zdecydowanie łatwiej wyleczyć jest nadciśnienie, miażdżycę oraz cukrzycę, czyli choroby z którymi zmaga się ogromna część społeczeństwa. Dodatkowo, pływanie nie obciąża stawów, dlatego właśnie na taką aktywność fizyczną powinny zdecydować się osoby z nadwagą. Styl pływanie nie odgrywa większej roli, gdyż każdy rodzaj angażuje wszystkie mięśnie. Kiedy pływak zmaga się z dolegliwościami kręgosłupa warto pływać na plecach. Wszystkie metody pływania są dobre, najlepiej jest je zmieniać oraz mieszać w czasie treningu.

Pływanie w walce z nadwagą

Woda oraz pływanie są sprawdzoną metodą w walce ze zbędnymi kilogramami. Warto mieć na uwadze, że nie należy rzucać się do basenu z pełną siłą oraz przez pierwsze kilka, kilkanaście minut pływać jak szalonym, a następnie udać się do szatni. W takiej sytuacji spadek wagi nie nastąpi, gdyż tkanka tłuszczowa zaczyna redukować się po upływie 20 minut intensywnego wysiłku. Właśnie dlatego styl odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż nieodpowiednie poruszanie się jest w stanie udaremnić cały trening.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z lekcji organizowanych przez instruktorów pływania, gdyż umożliwia to zapoznanie się z podstawowymi metodami, a przede wszystkim ich właściwe wykonywanie.

Na pływalni można ćwiczyć w różny sposób, a nie jedynie pływać tam i z powrotem. Możliwe jest korzystanie z agua aerobiku, aqua fitness, a także pływania korekcyjnego. Wysiłek nie może być ani zbyt krótki, ani też trwać za długo. Najbardziej optymalny czas to 40 minut. Pływanie powinno odbywać się 3, maksymalnie 4 razy w tygodniu gdyż tylko i wyłącznie w takim przypadku można zauważyć pozytywne zmiany w wyglądzie ciała oraz ogólnym samopoczuciu. Sport ten nie wiąże się ze znacznymi wydatkami, a można zauważyć wiele zalet związanych z ruszaniem się pod wodą. Po nauce pływania oraz oswojeniu się z wodą przyjdzie pora na zabawę oraz cieszenie się z każdego ruchu ramion oraz nóg.