Wady zgryzu mają wiele postaci. Na niektóre z nich człowiek nie ma wpływu, gdyż rodzi się z nimi, inne z kolei powstają na skutek niewłaściwych przyzwyczajeń, jak chociażby zbyt późnego pozbycia się smoczka w przypadku dzieci. Przekonaj się jakie rodzaje wad zgryzu występują oraz co można z nimi zrobić.
Wady zgryzu – rozpoznanie
Niektóre dzieci rodzą się z wadami zgryzu, jednakże w wielu przypadkach żuchwa powraca na właściwe miejsce, potrzebuje ona jednak odrobinę czasu. Przeważnie jednak wady zgryzu zostają rozpoznane u dzieci, które mają od 7 do 18 lat. Są one ściśle związane z niewłaściwą budową oraz lokalizacją kości szczęki oraz żuchwy. Układ łuków zębowych także odgrywa bardzo ważną rolę. Niektóre osoby dziedziczą wady po rodzicach, inni z kolei zmagają się z nimi na skutek konkretnych czynników zewnętrznych. Mowa przede wszystkim o dolegliwościach z którymi kobieta zmagała się w trakcie noszenia dziecka pod sercem, są także efektem nieprawidłowości wewnątrzwydzielniczej, krzywicy oraz różnych dolegliwości zakaźnych. Czasem noworodek zostaje niewłaściwie karmiony, co sprawia, że wady zgryzu zostają nabyte. Starsze dzieci czasem same doprowadzają do takiego stanu, chociażby dzięki niewłaściwym przyzwyczajeniom, oddychaniu przez usta, a także na skutek wad tkanek miękkich jamy ustnej.
Istnieje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo na wystąpienie wad zgryzu w przypadku dzieci, które zgrzytają zębami, ssą wargi bądź policzki, zbyt długo ssą smoczek oraz kciuk, gryzą przedmioty oraz śpią w złej pozycji.
Sposoby na wady zgryzu
Na dzień dzisiejszy wyróżnia się wiele metod zajmujących się leczeniem wad zgryzu. Mowa chociażby o szlifowaniu zębów, leczeniu przy pomocy szpatułki, płytki przedsionkowej oraz ćwiczeniach mięśniowych. W bardziej skomplikowanych przypadkach konieczne staje się pozbycie zębów, nauczenie właściwego żucia, oddychania oraz sposobu mówienia, korzysta się także z aparatów czynnościowych, które mogą być ruchome bądź stałe.
Warto mieć na uwadze, że nie należy niczego przyspieszać i czasem na leczenie ortodontyczne należy zaczekać aż dziecko osiągnie odpowiedni wiek. Nie warto męczyć dziecka, które ma dopiero parę lat, gdyż stałe aparaty wymagają wiele uwagi, poświęcenia oraz oczywiście wiążą się z dyskomfortem, a nawet bólem (kiedy trzeba usuwać zęby oraz w trakcie przyciągania aparatu). Jednakże nie oznacza to wcale, że leczenie może być pominięte. Wady zgryzu wywołują szereg negatywnych konsekwencji, jak chociażby zbyt duże napinanie mięśni twarzy, niewłaściwe ułożenie szczęki oraz żuchwy, próchnicę, choroby przyzębia i inne.