Krzywe zęby to problem wielu nastolatków oraz młodzieży, który jednak może zostać szybko rozwiązany przy pomocy odpowiedniego sposobu. Chodzi oczywiście o aparat ortodontyczny, który po kilku miesiącach, albo latach jest w stanie naprawić wszystkie krzywizny i nierówności. Jednak w trakcie jego noszenia higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna.
Najważniejsze czynności w trakcie czyszczenia aparatu ortodontycznego
Szczotkowanie zębów to podstawowa czynność umożliwiająca zachowanie zdrowych zębów oraz dziąseł. Bardzo ważne jest korzystanie z właściwej metody, dzięki której resztki jedzenia zostaną szybko usunięte, nawet z trudno dostępnych miejsc. Właśnie od tych kłopotliwych lokalizacji warto rozpocząć. Chodzi przede wszystkim o miejsca, które znajdują się wokół elementów aparatu.
W pierwszej kolejności należy wyszczotkować zęby trzonowe, a także występujące na nich pierścienie oraz rurki. Nieco później przechodzi się do czyszczenia okolic przydziąsłowych, policzkowych oraz wargowych. W trzeciej kolejności odbywa się mycie zębów przednich, nie można zapomnieć o zamkach oraz łukach. Nieco później należy przejść do szczotkowania drugiej strony zębów. Kolejny krok polega na umyciu wszystkich zębów na których nie założono aparatu. Język, podniebienie oraz powierzchnia żyjąca – to trzy ostatnie elementy do wyszczotkowania.
Do szczotkowania zębów należy używać odpowiednich szczoteczek, znanych jako ortodontyczne. Ich włosie jest miękkie, albo średnio twarde. Oprócz tego charakteryzują się nierówną, ząbkowaną powierzchnią, a jeszcze inne modele posiadają rowek w kształcie litery V. Modele specjalnie dostosowano do potrzeb aparatu, dzięki czemu nie istnieje możliwość uszkodzenia go. Warto mieć na uwadze, że aparat nie znajduje się na wszystkich zębach, stąd cały czas należy korzystać z tradycyjnej szczoteczki. Wyszczotkuje ona porządnie pozostałe zęby.
W dzisiejszych czasach korzysta się z wielu metod szczotkowania zębów, ale dwie najbardziej popularne to na pewno metoda Roll oraz metoda Zmodyfikowana Bass’a. W pierwszym przypadku należy ustawić szczoteczkę pod kątem 45 stopni w bezpośredniej odległości od zamków aparatu. Zakończenia włókien powinny kierować się w stronę wierzchołków zębów, aby możliwe było objęcie ich szyjki, a także zamka i łuku aparatu. W dalszej kolejności należy wykonywać precyzyjne i powolne ruchy obrotowo-wymiatające. W ich trakcie włosie musi przedostać się pomiędzy zęby, a także komponentami aparatu. Główkę należy przesuwać po elementach aparatu w stronę od linii dziąsła do brzegu siecznego. Każdą czynność należy wykonać minimum 5 razy.
Drugi sposób znany jest jako Metoda Zmodyfikowana Bass’a. Używa się jej do mycia zębów na których nie znajduje się aparat. W tym przypadku warto nabyć szczoteczkę posiadającą miękkie oraz zaokrąglone włosie. Umożliwia ona pozbycie się zabrudzeń i resztek jedzenia z okolic dziąseł oraz kieszonek dziąsłowych. Szczoteczka powinna zostać ustawiona pod kątem 45 stopni w bliskiej odległości od szyjek zębowych. Zakończenia włókien należy skierować ku wierzchołkom korzeni zębów. W dalszej kolejności konieczne jest czyszczenie przy pomocy ruchów drgająco-wibrujących. Wykonuje się je po 5 razy, ale każde powtórzenie musi zostać poprzedzone trzydziestoma mniejszymi ruchami. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt od czasu do czasu warto wprowadzić ruch wymiatający. Wewnętrzna strona zębów również musi być dokładnie wyszczotkowana, dobrze, żeby w tym momencie mieć zamknięte usta.