Nie tylko zawodowi sportowcy powinni dbać o swój organizm przed w trakcie i po treningu. Duży wysiłek, zużycie znacznej ilości energii w czasie aktywności fizycznej powoduje, że trzeba się odpowiednio zregenerować i wzmocnić.
Co trzeba jeść?
Zarówno przed treningiem, jak i tuż po nim trzeba jeść takie potrawy, dzięki którym będzie można optymalnie spożytkować trening dla zdrowia organizmu. Przed wysiłkiem koniecznie trzeba sięgać po posiłki, które dostarczą energii powoli, a cukier gwałtownie się nie podniesie. Muszą to być produkty o niskim indeksie glikemicznym. Dzięki temu podczas całego treningu organizm będzie miał dostarczaną energię, a ty nie odczujesz nagłego spadku sił. Oczywiście wiele też zależy od twojej formy, bo jeśli jest słaba, to wtedy nawet najlepiej zbilansowana dieta przed treningiem i suplementacja nie przyniesie pożądanych efektów.
Jeśli lubisz trenować rano, to wtedy na śniadanie nie możesz jeść posiłków z dużą zawartością błonnika i tłuszczów, natomiast postaw na węglowodany złożone i proste. Nie można zapomnieć także o białku, które pomaga zregenerować mięśnie po treningu, rozbudowuje tkankę mięśniową i zapobiega rozpadowi białek po zakończonej aktywności fizycznej. Jogurt naturalny, orzechy i owoce to bardzo dobry pomysł na pożywne śniadanie przed treningowe. Owsianka, kasza jaglana oraz masło orzechowe to także świetne rozwiązanie na poranny posiłek.
Treningi popołudniowe i wieczorne nie muszą być poprzedzone tak pożywnym śniadaniem, dlatego podaż węglowodanów musi być odpowiednio zmniejszona.
Beta alanina
Sportowcy powinni też zadbać o odpowiednią suplementację, aby efekty treningowe były optymalne.
Jednym z suplementów jest aminokwas beta alanina, białko, które wpływa na efektywniejszy trening i pozwala osiągnąć lepsze efekty. Przede wszystkim regeneruje prace mięśni, poprawia ich kurczliwość oraz wydłuża czas treningu. Regularnie przyjmowana beta alanina pozwala na dłuższy trening bez bólu mięśni i uczucia zmęczenia. Poprawia się również wydolność tlenowa i pomaga zniwelować ć uczucie lęku i stresu.
Beta alaninę należy przyjmować w dawkach od 4 do 5 gramów dziennie, najlepiej przed i po treningu. Naturalnie związek ten znajduje się w chudym mięsie kurczaka czy indyka. Jeśli ktoś je dużo takiego mięsa, musi pamiętać o tym, że występująca w nim beta alanina plus suplementacja może w sumie dać zawyżoną dawkę aminokwasu.
A po treningu…
Należy uzupełnić zapas glikogenu mięśniowego, dzięki któremu masa mięśniowa może się rozrastać, ale też regenerować. Niektórzy wychodzą z błędnego założenia, że nie warto jeść zaraz po treningu, aby nie przytyć. Takie myślenie jest zgubne, ponieważ prowadzi do wiotczenia mięśni i niemożliwości zregenerowania układu nerwowego.
Warzywa, ryż czy makaron to dobre źródła węglowodanów prostych, które nie obciążą żołądka, a szybko dodadzą energii. Jeśli trening odbywa się późno, wtedy najlepiej dostarczyć organizmowi potrzebnych białek i węglowodanów w postaci zupek kremów bądź szejku, złożonego np. z banana, mleka, soku pomarańczowego i odrobiny gorzkiej czekolady.
Trenować należy z głową, dlatego zawsze trzeba brać po uwagę kwestię żywieniową. aby organizm był odpowiednio odżywiony i nawodniony. Inaczej masa mięśniowa nie będzie się rozrastać, a tkanka tłuszczowa pozostanie na takim samym poziomie, zamiast spadać.