Decydując się na zakup soczewek, trzeba dokonać jeszcze jednego wyboru, czy mają to być szkła kontaktowe jednodniowe, dwutygodniowe, czy miesięczne. Każde z nich mają swoje zalety, ale i wady, dlaczego konieczny jest dobry research przed zakupem.

Soczewki jednodniowe

Na początku trzeba jasno zaznaczyć, że tego typu szkła wymagają codziennej wymiany, a co za tym idzie, poświecenia czasu na tę czynność. Pojawia siew tym miejscu pytanie – czy dla ludzi zapracowanych może to być dodatkowy obowiązek, którego nie zdecydują się podjąć. Niekoniecznie, ponieważ soczewki miesięczne też trzeba codziennie pielęgnować, wyjmując na noc i umieszczając w specjalnym płynie. Przy szkłach jednodniowych wystarczy tylko wyjąć je z oczu, wyrzucić, a następnego dnia założyć nowe. Sporo osób wybiera soczewki jednodniowe, uważając, że jest mniejsze prawdopodobieństwo przedostania się drobnoustrojów do oka, np. po kąpieli w basenie. Jest to prawda, ale infekcje mogą również przedostać się przy używaniu takich szkieł, więc to nie jest reguła. Tak czy inaczej tego typu szkła przydadzą się na pewno tym, którzy będą nosić soczewki po raz pierwszy oraz dla osób mających wrażliwe oczy.

Soczewki miesięczne

Biorąc jednak pod uwagę czynnik ekonomiczny, to soczewki miesięczne kosztują mniej, niż te wymienne codziennie. Ich żywotność wynosi 30. dni, więc o zakupie można dopiero pomyśleć kilka dni przed upływem tej daty. Jak już zostało wyżej wspomniane, należy pamiętać o codziennej pielęgnacji, czyli czyszczeniu ich za pomocą specjalnego płynu. Jeśli ktoś korzysta z basenu okazjonalnie, to faktycznie może kupić sobie komplet soczewek jednodniowych, aby po kąpieli móc je od razu wyrzucić. Nie jest to jednak konieczne, ale zawsze daje większe bezpieczeństwo, jeśli chodzi o możliwość infekcji oka.

Całodobowe

Jest jeszcze jedna alternatywa dla soczewek – zakup szkieł kontaktowych, w których można spać. Używa się ich zazwyczaj przez okres tygodnia i po tym czasie z mienia na nowe. Dla jednych jest to komfortowa sytuacja, a dla innych, zdecydowanie nie. Najlepiej spróbować nosić każdy typ soczewek kontaktowych przez jakiś czas, aby się przekonać, jakie będą nam w pełni odpowiadać. Zawsze można spytać producenta, czy wysłać pytanie drogą elektroniczną, aby wspólnie dokonać najlepszego wyboru.

W każdym jednak przypadku soczewki kontaktowe są dużym udogodnieniem. Jeśli ktoś się do nich przyzwyczai, nie będzie chciał wracać do tradycyjnych okularów.