Skręcenie kostki
Skręcenia to wyjątkowo niedobre urazy, bo jeszcze po wielu latach można odczuwać ich skutki. Uszkodzony staw skokowy wiąże się z ostrym bólem i obrzękiem, dlatego poruszanie się jest mocno ograniczone lub wręcz niemożliwe. Dzieje się tak dlatego, że dochodzi do zerwania, naderwania czy naciągnięcia więzadła, czy torebki skokowej. Czasami także pojawia się krwiak, jeśli doszło do urazu w okolicy naczyń krwionośnych. W przypadku, gdy stopień uszkodzenia jest niewielki, wtedy wystarczy zimny okład i lekkie usztywnienie za pomocą bandaża uciskowego, a w sytuacji cięższego urazu należy użyć również żelu lub maści przeciwbólowej i przeciwzapalnej. W ciężkich skręceniach potrzeba nie tylko zastosować leki zmniejszające ból i obrzęk, ale też unieruchomić stopę stabilizatorem.
Stłuczenia
W przypadku stłuczenia mamy już zdecydowanie inny uraz, ponieważ uszkodzona zostaje tkanka podskórna i mięśniowa, ale też okostna i stawy około tkankowe. Objawy są również bardzo nieprzyjemne. Ból, obrzęk, krwiak, zasinienie, a czasami nawet chwilowe trudności z poruszaniem. Nieestetyczne siniaki pojawiające się w miejscu uszkodzenia ciała, na początku przybierają fioletową barwę, a następnie zmieniają się na żółtozielone nieregularne przebarwienia skóry, co jest efektem zachodzących przemian chemicznych, mających miejsce w barwniku krwi. Leczenie stłuczeń polega na przykładaniu zimnych kompresów, a w następnej kolejności okładów rozgrzewających, co ma na celu wchłonięcie się krwiaka. Pomocne okazują się także kompresy chłodzące dostępne w aptekach, dzięki którym naczynia krwionośne zostają obkurczone.
Bóle reumatyczne
To również bardzo uciążliwe dolegliwości, które muszą być łagodzone, aby się nie nasilały. Najczęściej pojawia się u osób starszych i nie da się ich wyleczyć do końca, ale jedynie poprawiać komfort życia za pomocą środków farmakologicznych. Reumatyzm to nic innego, jak nawracające choroby stawów i czasem trudny do wytrzymania ból towarzyszący schorzeniu. Można wymienić kilka podstawowych chorób kryjących się pod tym pojęciem, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, zwyrodnienia stawowe, zapalenia ścięgien, bóle szyi i pleców. Ból może dotyczyć jednego miejsca lub kilku, zależnie od przebiegu choroby. Do objawów zalicza się także obrzęk, zaczerwienienia, bóle i zawroty głowy, mrowienia, drętwienia kończyn, znużenie i czasami bark apetytu. Leczenie reumatyzmu polega na stosowaniu analgetyków i niesteroidowych leków przeciwzapalnych.