Prozdrowotne i relaksacyjne działanie sauny znane jest od wieków. Już starożytni rzymianie regularnie korzystali z jej dobrodziejstw. Jednakże nie dla wszystkich osób korzystanie z sauny jest bezpieczne.

Jak sauna wpływa na organizm?

Sauna jest pomieszczeniem, w którym utrzymywana jest wysoka temperatura. W zależności od stopnia wilgotności wyróżnia się saunę suchą, mokrą, parową, na podczerwień oraz łaźnię mokrą.

Uogólniając można stwierdzić, że zabiegi w saunie polegają na naprzemiennym poddawaniu ciała działaniu wysokiej i niskiej temperatury, czyli ogrzewaniu i ochładzaniu. Należy zaznaczyć, że samo ogrzewanie organizmu, bez elementu ochładzania, jest pozbawione sensu. To właśnie cykliczne i gwałtowne zmiany temperatury wpływają pozytywnie na organizm.

A jakie dokładnie są korzyści z wizyt w saunie? Sesje w saunie między innymi zwiększają odporność na infekcje, stymulują metabolizm i pracę gruczołów dokrewnych, obniżają napięcie mięśniowe, pozytywnie wpływają na stawy, oczyszczają skórę, działają relaksująco i odprężająco. Korzyści płynących z wizyt w saunie jest oczywiście o wiele więcej i osoby nie mające przeciwwskazań zdrowotnych mogą regularnie to miejsce odwiedzać.

Jakie są przeciwwskazania do korzystania z sauny?

Zanim wybierzemy się do sauny, musimy koniecznie rozważyć, czy taka wizyta na pewno będzie dla nas korzystna. Niestety, nie wszyscy mogą bezpiecznie poddawać się działaniu wysokich temperatur. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do korzystania z sauny są: niewydolność krążenia oraz zaawansowana miażdżyca, choroby zakaźne, zaburzenia krzepnięcia, nadczynność tarczycy, niewyregulowana cukrzyca, nowotwory w fazie wzrostu stałego, niektóre choroby neurologiczne – takie jak padaczka; jaskra, nosicielstwo wirusa HIV, wady serca i układu krążenia, ostre stany zapalne, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy w fazie czynnej, kamica nerkowa oraz niektóre choroby psychiczne.

Należy również mieć na uwadze fakt, że wysoka temperatura może wzmagać krwawienie, dlatego nie odwiedzamy sauny kiedy mamy jakiekolwiek otwarte rany, a także podczas menstruacji.

Kontrowersyjnym tematem jest korzystanie z sauny w czasie ciąży. Wysoka temperatura stanowi zagrożenie dla płodu. Absolutnie nie należy odwiedzać sauny w pierwszym trymestrze! Jeśli chodzi o bardziej zaawansowaną ciążę, zwolennicy saunowania twierdzą, że również w tym stanie fizjologicznym można korzystać z dobrodziejstw sauny – w granicach zdrowego rozsądku. Jednak przed podjęciem decyzji należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.