Wiele osób docenia niezwykłe właściwości i lecznicze działanie zielonej herbaty. Jako środek wspomagający procesy odchudzania oraz oczyszczania organizmu z toksyn zdobyła niemałą popularność na całym świecie. Nie każdy jednak wie, że istnieje jej godny przeciwnik, jakim jest napój z liści czerwonokrzewu. Przyjrzyjmy się, jakie właściwości posiada każde z nich.
Czym jest rooibos?
Rooibos jest to napój z liści czerwonokrzewu rosnącego w południowej Afryce, w górach Rooiberge. Przygotowany napar do złudzenia przypomina herbatę, dlatego też często nazywany jest herbatą rooibos lub czerwoną herbatą. Należy jednak wiedzieć, że krzew ten nie jest spokrewniony z herbatą i zdecydowanie się od niej różni. Zaparzony rooibos charakteryzuje się czerwoną barwą oraz specyficznym miodowym smakiem. Niektórzy zwracają uwagę na jego specyficzny zapach, który albo polubimy od razu, albo będziemy musieli się do niego nieco przekonać. Przez to, że nie ma w swoim składzie garbników, nie wyczujemy w jego smaku nuty goryczy, typowej dla czarnej i zielonej herbaty.
Napój rooibos ma wiele cech, które przypisywane są herbatom ziołowym. Nie posiada kofeiny, może więc być podawany nawet niemowlętom oraz małym dzieciom i kobietom karmiącym. Wypicie filiżanki naparu w godzinach wieczornych może ułatwić zasypianie, dlatego też jest polecany dla osób zmagających się z bezsennością. Jest on źródłem przeciwutleniaczy, poprawia kondycję skóry – zwłaszcza osób mających problemy z trądzikiem, oparzeniami słonecznymi i wypryskami. Jest to bogate źródło minerałów niezbędnych do przemiany materii, prawidłowego działania systemu nerwowego oraz wzmacniania zębów i kości.Wysoka zawartość przeciwutleniaczy sprawia, ze napój obniża ciśnienie oraz spowalnia procesy starzenia się komórek. Nie są znane żadne skutki uboczne związane z jego spożyciem.
Czym charakteryzuje się zielona herbata?
Pod pojęciem zielona herbata kryją się różne rodzaje herbat. Gatunki różnią się pomiędzy sobą wyglądem liści, smakiem oraz zapachem naparu, jego kolorem, jak i zawartością kofeiny. Te czynniki zależne są od pory roku i dnia, podczas których zbierane były jej liście. Duże znaczenie ma również rejon świata, z którego pochodzi oraz strefa klimatyczna, w której jest uprawiana.
Zielona herbata ma w swoim składzie różne minerały i mikroelementy, takie jak żelazo, fluor, sód, wapń, cynk i potas. Bogata jest również w witaminy: A, B, C, E oraz K. Stwierdzone, że jej picie może przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej i jest pomocne w walce z otyłością. Dzięki zawartości taniny wpływa na wyciszenie i wprowadza człowieka w przyjemny stan odprężenia. Badania prowadzone już od dziesięcioleci, wykazują, że ma ona dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre odmiany raka oraz choroby serca. Wynika to z obecności polifenoli, które mogą spowalniać rozprzestrzenianie się komórek chorobotwórczych.