Jedzenie traci ważność, napoje również. Tak samo sytuacja przedstawia się w przypadku kosmetyków. Nie można ich stosować po upływie daty ważności, gdyż wpływają wtedy bardzo negatywnie na wygląd skóry, na pewno nie dodając uroku. Już dzisiaj dowiedź się jak rozpoznać zepsuty produkt.
Jak sytuacja ma się w teorii?
Kiedy skorzystać ze standardów europejskich dowiadujemy się, że kosmetyki dostępne na sklepowych półkach muszą służyć użytkownikowi przez okres 30 miesięcy. W przypadku, jeśli dany produkt musi zostać wykorzystany szybciej informacja z tym związana widnieje na opakowaniu. Czas ten może jednak ulec skróceniu w przypadku, gdy nie przechowuje się ich we właściwy sposób. Dotyczy się to zarówno miejsc zbyt ciepłych, jak i zbyt zimnych. Gdyż ludziom powszechnie wydaje się, że przechowywanie kosmetyków z lodówce wpłynie dobrze na ich kondycję, a w rzeczywistości sytuacja jest wręcz przeciwna.
Co się dzieje, jeśli używamy przeterminowane kosmetyki?
Stosowanie produktów, którym minęła data przydatności może powodować szereg negatywnych zjawisk. W przypadku kosmetyków, które zjełczały należy je jak najszybciej wyrzucić, gdyż w trakcie tego procesu powstają w nich związku drażniące. Wpływają one negatywnie na skórę, mowa chociażby o zaczerwienieniu, ale wywołują również stany zapalne.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że kosmetyk, który został otwarty potrzebuje mniej czasu aby się zepsuć. Zmieniający się zapach jest pierwszym objawem wskazującym, że warto postępować z danym kosmetykiem ostrożnie. Kiedy procesy psucia posuwają się jeszcze bardziej, zmienia on konsystencję. W trakcie tej fazy w produkcie pojawiają się mikroorganizmy, których pod żadnych pozorem nie powinno tam być. Czynniki te mają miejsce ze względy na występowanie w nich tlenu, a także pozostałych elementów funkcjonujących w środowisku.
To w jaki sposób przechowywany jest kosmetyk odgrywa bardzo ważną rolę i wpływa również na szybkość psucia się. Aby wykorzystywane produkty przetrwały dłużej stosuje się wszelkiego rodzaju stabilizatory, a także przeciwutleniacze, co oznacza ochronną chemię. Jednakże tracą one swoje właściwości, kiedy długo leżą, a mimo wszystko się ich nie używa.
Poniżej przytoczone zostają terminy przydatności kosmetyków:
Krem w słoiczku – 9 miesięcy, krem w tubce – 24 miesiące, lakier do paznokci – 12 miesięcy, mleczka oraz balsamy do ciała – 6 miesięcy, podkład – 12 miesięcy, pudry, róże, bronzery – 30 miesięcy, szminka – 24 miesiące, a tusz do rzęs 6 miesięcy.