Z próchnicą zmaga się coraz większa ilość osób w dzisiejszych czasach. Jest to związane ze spożywaniem coraz większych ilości cukru oraz niewłaściwą higieną jamy ustnej. Dlaczego choroba ta spotyka coraz większą ilość ludzi oraz przede wszystkim czy można jej zapobiegać?

Co to takiego próchnica?

Próchnica jest chorobą zakaźną z którą żyje niemalże 90% Polaków. Kiedy mowa o skutkach ubocznych z nią związanych należy zwrócić przede wszystkim uwagę na demineralizację oraz degradację tkanek zęba. W pierwszej kolejności cierpi szkliwo oraz zębina, a w późniejszych stadiach choroba dotyka miazgi. Za wszystko odpowiada coraz znaczniejsze zmiękczenie szkliwa zęba. Szkliwo zmiękcza się na skutek działania kwasów oraz toksyn, a ich bezpośrednią przyczyną są bakterie.

Kiedy próchnica dopiero zaczyna postępować można zauważyć plamki na zębach o jasnych kolorach, stają się one coraz ciemniejsze i w bardziej zaawansowanych stadiach można je zauważyć gołym okiem. Tylko i wyłącznie odpowiednia higiena jamy ustnej jest w stanie zapobiegać powstawaniu próchnicy, jednakże wykonywanie podstawowych zabiegów w zaciszu domu oraz regularne wizyty u dentysty są w stanie ustrzec przed chorobą oraz bólem.

Dlaczego ludzie zmagają się z próchnicą?

Powstawanie próchnicy jest związane z wieloma przyczynami. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że zmagają się z nią bardzo często kobiety w ciąży, przede wszystkim te, które noszą pod sercem drugie, albo kolejne dziecko, a jest to bezpośredni skutek przemęczenie organizmu. Z próchnicą zmagają się także osoby, które niedokładnie skomponowały swoją dietę i nie występują w niej odpowiednie ilości wapnia, fosforu, witamin oraz koniecznych mikroelementów.

Jednakże, choroba ta występuje najczęściej na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Co można przez to rozumieć? Przede wszystkim chodzi o brak regularnego mycia zębów oraz nitkowania. Produkty bogate w cukier oraz węglowodany także odpowiadają za pojawienie się próchnicy, dlatego po ich spożyciu należy bezwzględnie umyć zęby, albo przynajmniej skorzystać z gumy do żucia. Co ciekawe, zęby narażone są również na negatywne działanie próchnicy, kiedy człowiek unika twardych pokarmów, jak orzechy, migdały oraz inne.

O występowaniu próchnicy informuje z reguły stomatolog, gdyż człowiek nie jest w stanie skontrolować dokładnie własnego uzębienia. Jednakże, zapobieganie tej chorobie polega na myciu zębów minimum dwa razy dziennie – rano oraz wieczorem. Konieczne jest nabycie dobrej jakości nici dentystycznej, która pozwala na usunięcie wszystkich resztek jedzenia niedostępnych dla szczoteczki. Warto stosować płyn do płukania jamy ustnej, dzięki któremu bakterie zostają usunięte z buzi na 24 godziny.