Kamień nazębny skutecznie szpeci uśmiech i wpływa źle na samoocenę człowieka. Niestety są ludzie, których ten problem dotyka nagminnie. Wystarczy, że pozbędą się kamienia u stomatologa, aby za trzy miesiące znów martwić się wyglądem swoich zębów.
Dlaczego tak się dzieje?
Problem z kamieniem nazębnym mają zazwyczaj osoby z mocnym zasadowym pH śliny oraz ci, którzy piją duże ilości kawy i herbaty. Palacze również muszą się liczyć z tym, że kamień nazębny będzie osadzał się co jakiś czas na płytce nazębnej. Mniejszy problem jest wtedy, gdy nieestetyczna płytka nazębna znajduje się na wewnętrznej stronie zębów, ale kiedy zaczyna być widoczna podczas uśmiechu, wtedy jest jeszcze gorzej.
Gdzie się osadza kamień nazębny?
Kamień nazębny dzieli się na dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich nazywany jest naddziałowym i występuje w postaci odwapnień, białych plamek, które są początkiem zmian próchnicowych. Drugi natomiast to poddziałowy jest o wiele twardszy i umiejscawia się między kością a korzeniem. Za jego przyczyną w jamie ustnej tworzy się ciągły stan zapalny, co jak wiadomo, może powodować różne schorzenia stomatologiczne, w tym próchnicę i choroby dziąseł. Na początku na szkliwie osadza się miękka płytka nazębna, którą można łatwo jeszcze usunąć. Następnie twardnieje i zabarwia się na żółto, a później ma ciemnobrązową barwę. Buduje się tam, gdzie są ujścia gruczołów ślinowych, ponieważ kamień nazębny to nic innego, jak połączenie składników śliny i bakterii. Swoje miejsce znajduje także w nierównościach zębowych.
Jak usunąć kamień nazębny
Na początku, gdy zaczyna się gromadzić na szkliwie, można go sczyścić za pomocą zwykłej szczoteczki do zębów i nici dentystycznych. Bardzo pomocne są także płyny antybakteryjne do płukania jamy ustnej. Jeśli będziesz używać dobrej jakościowo szczoteczki elektrycznej, która perfekcyjnie czyści szkliwo za pomocą ruchów wymiatających, problem z kamieniem może być znacznie mniejszy. Tak samo wiele dobrego mogą zdziałać szczoteczki soniczne, które za pomocą wytwarzania fal ultradźwiękowych, rozchodzących się w ślinie i w wodzie, tworzą bąbelki, dostające się w trudno dostępne miejsca.
Druga ważna sprawa to wizyta u stomatologa. Dentysta wykona zabieg scallingu, czyli rozbijania kamienia nazębnego za pomocą skalera. Osad zostaje wypłukany za pomocą wody. Niektórzy decydują się na piaskowanie zębów, polegające na czyszczeniu szczelin zębów za pomocą specjalnego piasku o kulistych kształtach, który matowieje i ma postać kulisty. Nie ma więc mowy o rysowaniu szkliwa.
Jeśli będziesz dbać o higienę jamy ustnej, unikać słodyczy i często odwiedzać dentystę, kamień nazębny nie powinien przysporzyć ci większego kłopotu. Warto o tym pomyśleć, zanim osad nazębny zamieni się w próchnicę, lub stanie się początkiem problemów z dziąsłami.