Stopy człowieka stworzone są do chodzenia boso – jednak w dzisiejszych czasach bez butów chodzimy sporadycznie w domu i czasem na urlopie po plaży. Ciągłe noszenie obuwia przyczynia się do powstawania odcisków na stopach, szczególnie jeżeli chodzimy w ciasnym obuwiu na obcasie. Czym są odciski i jak je leczyć?
Czym są?
Odciski na stopach to zgrubiałe miejsca powstałe z warstwy rogowej naskórka w miejscach, gdzie występuje ciągły ucisk buta. Powstałe odciski, jeżeli są drażnione przez obuwie, bolą albo wręcz uniemożliwiają chodzenie. Odciski to reakcja obronna tkanki skórnej na ucisk, zabezpiecza ona przed uszkodzeniem skóry, jednak na dłuższą metę powoduje znaczny dyskomfort podczas poruszania się.
Jak leczyć odciski?
Odciski można usuwać za pomocą preparatów z odpowiednimi kwasami, które przyspieszają złuszczanie się naskórka. Dostępne są plastry z odciążającą gąbeczką i kwasem, żele i kulki z preparatami na odciski. Jeżeli złuszczanie nie przynosi efektów, możemy zgłosić się o pomoc do gabinetu kosmetycznego lub podologicznego. Tam specjalista zastosuje produkty o nieco większym stężeniu substancji złuszczających i usunie odcisk odpowiednimi narzędziami. Po usunięciu odcisku należy zadbać o odpowiednie obuwie, które zapobiegnie nawrotom problemu.
Jak zapobiegać powstawaniu odcisków?
Przede wszystkim należy nosić obuwie wygodne, które nie uciska i nie powoduje otarć. Jeżeli musimy założyć buty na obcasie czy inne, które mogą powodować narastanie warstwy rogowej naskórka na stopie, należy zabezpieczyć się wkładkami żelowymi, które można przykleić w środku buta. Zwykła skarpetka czy rajstopy również zmniejszają tarcie i nacisk obuwia na stopę, chroniąc tym samym przed powstawaniem otarć i odcisków. Bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja. Głównym problemem przy powstawaniu odcisków jest to, że warstwa rogowa, która cały czas grubieje, nie złuszcza się. Dlatego bardzo pomocne są peelingi gruboziarniste, konsekwentne nawilżanie stóp i regularne wizyty u kosmetyczki.