Zdrowe zęby to nie tylko uśmiech i piękny wygląd. To także dobra kondycja całego organizmu, ponieważ wszelkie choroby przyzębia mogą doprowadzić do wielu niebezpiecznych schorzeń. O zęby trzeba dbać już od najmłodszych lat, czyli od momentu, kiedy pojawiają się pierwsze ząbki mleczne.

Higiena zębów mlecznych

Należy czyścić ząbki mleczne już od samego początku, najpierw przy użyciu silikonowej szczoteczki zakładanej na palec, a gdy dziecko skończy rok, używamy szczoteczki z miękkim włosiem i pasty do zębów bez fluoru. Ważne jest nauczenie nawyku codziennego mycia zębów u dziecka. Higiena zębów mlecznych jest ważna dlatego, że próchnica zębów mlecznych przenosi się na zęby stałe.

Jakie są skutki nieleczonych zębów?

Szczoteczka do zębów i pasta nie jest jedyną metodą higieny jamy ustnej. Zazwyczaj zapominamy o czyszczeniu okolic dziąseł, do tego służy na przykład irygator. Jest to potrzebne nie tylko ze względów estetycznych. Zęby są naszą wizytówką, lecz są również idealnym miejscem dla rozwoju groźnych bakterii. Brak reakcji na wszelkie zaczerwienienia dziąseł, opuchnięcie oraz bolesność jest dużym błędem, najlepiej reagować szybko, zanim dojdzie do poważnych schorzeń. Tkanki wokół zębów są miejscem, w którym bakterie mogą dostać się do krwioobiegu, skąd łatwo docierają do serca, nerek i stawów. Badania wykazały, że bakterie znajdujące się w kamieniu nazębnym są takie same jak w blaszce miażdżycowej. Dlatego nieleczone zęby mogą być przyczyną zawału serca lub udaru. Ponadto próchnica bardzo łatwo może przenieść się na migdałki, a stamtąd na stawy- mamy wtedy do czynienia z chorobą reumatyczną stawów. Nawet niewielkie ubytki mogą powodować przeniesienie bakterii do krwi, a przeciwciała często „mylą” bakterie z tkankami własnego organizmu, możemy mieć do czynienia z chorobami autoimmunologicznymi.

Jak powinniśmy dbać o zęby i dziąsła?

Zalecane jest szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku przez 3 minuty. Trzeba pamiętać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowej, można do tego użyć nici dentystycznej, lecz najlepszy będzie irygator dentystyczny. Niewłaściwa higiena jamy ustnej może powodować choroby przyzębia, zapalenie dziąseł, a także próchnicę. Dlatego irygator jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ doskonale czyści trudno dostępne miejsca. Oprócz codziennej higieny bardzo ważna jest systematyczna kontrola stanu jamy ustnej u stomatologa. Wizyty powinny odbywać się co pół roku.