Leczenie zębów w większości przypadków nie jest przyjemnym procesem, stąd dorośli ludzie bardzo często decydują się lekceważyć pierwsze objawy problemów w jamie ustnej, by nie narażać się na bolesne zabiegi. Tymczasem to właśnie regularne odwiedziny w klinikach dentystycznych mogą uchronić przed szkodliwymi skutkami postępujących chorób uzębienia. Właśnie tak jest w przypadku szczególnie uszkodzonych zębów, które wymagają leczenia kanałowego.
Czym jest leczenie kanałowe?
Jednym z zabiegów wykonywanych w klinikach dentystycznych jest leczenie kanałowe. Dentysta decyduje się na jego wykonanie w momencie, gdy miazga zęba uległa zakażeniu lub zapaleniu. Samo badanie nosi profesjonalną nazwę leczenia endodontycznego, którego przebieg w każdym gabinecie powinien wyglądać tak samo. W pierwszej kolejności dochodzi do otwarcia zęba oraz usunięcia zakażonej miazgi, następnie dentysta podejmuje się przygotowywania kanału do wypełnienia. W tym celu usuwa resztki miazgi, poszerza kanał i dezynfekuje go. Następnie dochodzi do osuszenia i wypełnienia kanałów specjalnymi materiałami, które uniemożliwiają bakteriom ich rozwój wewnątrz struktury zęba. Samo leczenie przebiega najczęściej podczas jednej wizyty, więc nie wymaga dodatkowych terminów w gabinecie dentystycznym. Warto pamiętać, że w przypadku, gdy dentysta zakwalifikuje ząb do leczenia kanałowego istnieje szansa, że nie trzeba będzie go usuwać. Stąd regularne wizyty w gabinetach są tak istotne.
Zdrowe zęby są bezcenne
Leczenie kanałowe jest badaniem, które w zależności od kilku czynników kosztuje. Do tych czynników należy liczba kanałów leczonego zęba, a także jego położenie w jamie ustnej. Osoby, które odwiedzają prywatne kliniki dentystyczne zapłacą nawet kilkaset złotych za kanałowe leczenie uzębienia. Ci natomiast, którzy korzystają z usług publicznych przychodni mają szansę skorzystać z refundowanego leczenia. W przypadku kobiet w ciąży każdy ząb, który kwalifikuje się do leczenia endodontycznego zostanie zrefundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W innym przypadku NFZ zajmuje się zwracaniem kosztów jedynie za leczenie kanałowe kłów i siekaczy, czyli łącznie 12 zębów. W przypadku leczenia pozostałych pacjent musi zapłacić sam.
Ciężkie powikłania
Tak, jak każdy inny zabieg, tak i leczenie kanałowe może prowadzić do ciężkich powikłań. Wynikają one nie tylko z nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia, lecz także z wielu innych powodów. Do negatywnych skutków leczenia kanałowego zaliczyć można ból, wynikający z przepchnięcia materiału wypełniającego kanał, a także obrzęk, czy ropień. Dodatkowo nieuwaga dentysty może prowadzić do ukruszenia korony zęba, czy złamania stosowanego narzędzia w kanale. Warto więc zwracać szczególną uwagę na zachowanie zęba bezpośrednio po przeprowadzeniu zabiegu i nie bagatelizować poszczególnych objawów.