Nietrzymanie moczu to wciąż temat tabu, a szkoda, bo w jakimś momencie życia dotyka większość seniorów, szczególnie kobiet. Skąd się bierze nietrzymanie moczu? Jak sobie z nim radzić, by wciąż czuć się komfortowo i swobodnie? Czy pampersy to jedyne rozwiązanie?
Nietrzymanie moczu niejedno ma imię
Nietrzymanie moczu może wynikać z wielu zaburzeń w naszym organizmie. Najczęściej mówi się o parciu naglącym, pęcherzu nadreaktywnym, czy wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Ze względu na anatomię i porody problem ten częściej dotyka kobiety, ale z wiekiem i w związku z innymi schorzeniami, czy przyjmowanymi lekami, może też dokuczać mężczyznom. Osoby starsze coraz częściej mają problemy z ciśnieniem krwi, pracą serca i funkcją nerek. Często prowadzi to do obrzęków, na które zaleca się leki moczopędne. Takie rozwiązanie rzeczywiście zmniejsza opuchliznę, ale jednocześnie sprawia, że senior może zwyczajnie nie zdążyć do toalety. Jakich rozwiązań szukać, by problem jak najmniej wpływał na nasze życie?
Wózek toaletowy – czyli pampers nie jest jedynym rozwiązaniem
Najpopularniejszą formą radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u seniorów są oczywiście pampersy. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne dla każdego. Na pewno warto po nie sięgnąć u osób leżących i mających problemy z samodzielnym poruszaniem się, czy bezkontaktowych, ale w innych przypadkach możemy pokusić się o inne rozwiązanie. Pampers, czy pieluchomajtki mimo coraz lepszych technologii ograniczają przepływ powietrza prze okolice intymne i zatrzymują wydzielinę blisko nich. Prowadzi to do odparzeń i zakażeń tych okolic. A gdyby tak, wystarczyła podpaska lub wkładka? To możliwe. Wózek toaletowy to rozwiązanie, które pozwoli seniorowi mieć toaletę w zasięgu ręki. To sprzęt podobny do krzesła, w którego siedzisku wycięty jest otwór z miską, gdzie można szybko załatwić potrzebę nie wychodząc z pokoju, więc na pewno uda się zdążyć, jeżeli jest choć minimalna kontrola pęcherza. Dzięki kołom senior może bez wysiłku przetransportować wózek toaletowy z pokoju do pokoju, czy samodzielnie wyczyścić miskę. Takie rozwiązanie pozwala zachować poczucie samokontroli i sprawczości, a jednocześnie daje poczucie bezpieczeństwa.