Nieprzyjemny zapach z ust najczęściej pojawia się w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Zbyt rzadkie czyszczenie zębów, niewłaściwe szczotkowanie, nieodpowiednio dobrane produkty do higieny jamy ustnej. Choć ta przyczyna należy do najczęstszych, powodów takiego stanu może być więcej.

Nieprzyjemny zapach z ust – skąd się bierze?

Zaleganie resztek pokarmowych w zgorzelinach zębowych, ulegających procesom gnilnym, może być przyczyną powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust. Resztki pokarmowe mogą być obecne także w owrzodzeniu lub uchyłkach przełyku. Przy bezkwaśnym nieżycie pojawiają się w żołądku, ale i przy zwężeniu odźwiernika. Zbyt długie zaleganie treści pokarmowych, pogłębia problem.

Przyczyna może leżeć po stronie układu oddechowego. Nieprzyjemny zapach z ust pojawia się w rozstrzeniu oskrzeli, ropnym zapaleniu oskrzeli oraz ropniu płuc. Jest wyczuwalny, gdy dochodzi do zaburzeń metabolicznych w przebiegu niewydolności niektórych narządów. Kolejno w śpiączce wątrobowej.

Inne przyczyny to refluks żołądkowo-przełykowy, angina, zapalenie zatok obocznych nosa, kwasica ketonowa i niewydolność wątroby. Cuchnąca woń wydobywająca się z ust, jest także charakterystyczna dla sytuacji zasychania w ustach, stosowania używek oraz w trakcie podejmowania niektórych diet odchudzających, które prowadzą do odwodnienia.

Jak uporać się z problemem?

W pierwszej kolejności, by zniwelować nieprzyjemny zapach z ust, należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Trzeba regularnie podejmować kontrole dentystyczne i leczyć zęby. Warto modyfikować codzienny jadłospis, by poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego.

Jeśli zachowanie podstawowych zasad higieny, wyleczenie wszystkich zębów oraz chorób układu oddechowego, mimo wszystko nie pomaga, należy zgłosić się do lekarza. Cuchnięcie z ust jest jednym z objawów rozwijających się procesów nowotworowych oraz innych schorzeń, dlatego znaczenie ma dokładna diagnostyka. Dzięki niej można określić konkretną przyczynę, wdrożyć leczenie i uporać się z przykrym problemem.