Kiedy człowiek zmaga się ze znacznym dyskomfortem w trakcie spożywania gorących bądź zimnych napojów bądź produktów mowa o nadwrażliwości zębów. Nadwrażliwość wiąże się z bólem towarzyszącym wielu podstawowym czynnościom, jak chociażby jedzeniu oraz szczotkowaniu zębów. Sprawdź czy i Ty jesteś w grupie ryzyka.
Kto zmaga się z nadwrażliwością zębów?
Jeśli ze szkliwem jest wszystko w porządku odpowiada on za wyprodukowanie warstwy zajmującej się ochroną unerwionej zębiny przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Jeśli szkliwo zostało w jakiś sposób uszkodzone, wywołuje to nadwrażliwość.
Nadwrażliwość jest skutkiem niewłaściwych przyzwyczajeń związanych z pielęgnacją oraz higieną jamy ustnej. Druga przyczyna to wady zgryzu, które nie zostały wyleczone bądź wykryte odpowiednio wcześnie. Na niekorzystne skutki związane z nadwrażliwością narażone są przede wszystkim osoby, które ukochały owoce cytrusowe, gustują w słodkich, gazowanych napojach bądź jedzą duże ilości kwaśnych sosów. Jest to związane z faktem, że zmieniają one odczyn śliny na kwaśny, co sprawia, że szkliwo jest coraz bardziej zdemineralizowane. Szkliwo niszczy się na skutek zarzucania treści żołądka przełyku, a także wymiotów. Zgrzytanie zębów, niewłaściwa technika szczotkowania oraz zła pasta także są w stanie wywołać nadwrażliwość.
Jak rozpoznać nadwrażliwość zębów oraz co robić?
Omawiane schorzenie sprawia, że człowiek czuje ból w trakcie jedzenia bądź picia produktów, które są zimne oraz gorące. Kiedy nadwrażliwość jest bardziej rozwinięta, człowiek nie jest w stanie bez bólu umyć zębów.
Niełatwo jest żyć z omawianą chorobą, leczenie także nie należy do najłatwiejszych, jednakże nie jest ono całkowicie niemożliwe. W pierwszej kolejności należy nabyć odpowiednią pastę przeznaczoną do zębów nadwrażliwych. Właściwa pasta powinna zostać wzbogacona w związki fluoru, gdyż ich zadaniem jest zamykanie kanalików zębiny. Dobrze, aby posiadała także związki potasu, a to ze względu na pomniejszanie wrażliwości zakończeń nerwowych na bodźce wywołujące dyskomfort. Zakupiona szczoteczka musi posiadać miękkie włoski, gdyż średnio twarde bądź twarde przyczynią się jeszcze bardziej do ścierania szkliwa, a stan człowieka będzie się coraz bardziej pogarszał. Samo szczotkowanie także musi być delikatne i wykonywane właściwą techniką. Chodzi o ruchy wymiatające, rozpoczynające się przy dziąsłach i biegnące do korony zęba. Należy myć zęby po każdym posiłku, a minimum raz dziennie przed pójściem na spoczynek należy użyć także nici dentystycznej, która dociera tam, gdzie szczoteczka nie dała rady.