Od najmłodszych lat mówiono nam, że jedzenie słodyczy psuje nasze zęby. Na ich złą kondycję wpływa również nieodpowiednia higiena jamy ustnej, niektóre choroby, takie jak próchnica, czy też niedobory witaminowe. Jednakże to nie wszystkie czynniki psujące zęby. Mało kto z nas wie, że winowajcą mogą być również przyjmowane przez nas leki. W jaki zatem sposób farmaceutyki oddziałują na nasze uzębienie?

Zęby a zażywane przez nas lekarstwa

Każdy lek w swojej ulotce zawiera dokładny opis jego działania, przeciwwskazań, dawkowania, a także skutków ubocznych. Jednakże do ostatniej z tych rubryk zaglądamy sporadycznie. Warto mieć jednak na względzie, że farmaceutyki nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia, mogąc powodować różne niepożądane objawy, w tym i negatywnie oddziaływać na naszą jamę ustną.

Niektóre z leków mogą powodować choroby, takie jak próchnica, grzybica jamy ustnej, przebarwienia, kamień nazębny oraz erozja szkliwa. Na jakie medykamenty powinniśmy zatem uważać?

Syropy 

Słodkie syropy stosowane przede wszystkim przy infekcjach górnych dróg oddechowych w swoich składzie posiadają cukier, który powoduje spadek pH w jamie ustnej, a w następstwie odwapnienie szkliwa oraz próchnicę. Szczególnie szkodliwa jest glukoza oraz sacharoza, którą znajdziemy także w tabletkach do ssania oraz w witaminach. Pamiętajmy zatem, że nie tylko słodycze mogą przyczyniać się do pogorszenia naszego uzębienia.

Antybiotyki na trądzik

Ostrożność powinny zachować również osoby stosujące tetracyklinę – środek o działaniu przeciwbakteryjnym, przepisywany pacjentom walczącym z trądzikiem. Na skutek jej gromadzenia się w szkliwie może dochodzić do powstawania przebarwień, jednakże dotyczy to sytuacji, gdy lek ten podawany jest przez dłuższy czas, i to tylko w przypadku dzieci.

Sterydy wziewne

Sterydy wziewne mogą przyczynić się do szybszego rozwoju próchnicy, a także powstania przebarwień na zębach. Dlatego zwłaszcza pediatrzy zalecają po każdej inhalacji dokładnie płukać jamę ustną dziecka wodą, a najlepiej umyć zęby pastą. Szczególnie narażeni na próchnicę oraz erozję szkliwa są astmatycy, ze względu na przyjmowane przez nich leki wziewne, tworzone na bazie laktozy, czyli dwucukru znajdującego się w mleku. Nie jest wprawdzie ona ulubienicą bakterii, jednakże profilaktycznie powinniśmy po użyciu leku przepłukać usta wodą.

Lekarstwa na alergię, środki na depresję oraz o działaniu moczopędnym 

Grupę tę łączy jedno: obniżenie produkcji ślinyw przypadku, gdy leki te są przyjmowane w sposób długotrwały. Mniejsza ilość śliny powoduje osadzanie się resztek pokarmowych w przestrzeniach międzyzębowych oraz tworzenie się lepszych warunków bytowych dla bakterii.  Taki stan rzeczy prowadzi do powstawania próchnicy oraz kamienia nazębnego.