Wbrew pozorom rzucanie palenia jest łatwiejsze niż odchudzanie, bo papierosy można, a nawet trzeba odstawić całkowicie, a jedzenie trzeba zmienić i ograniczyć. Więc to już stawia palacza na wygranej pozycji, jest jednak jeszcze sporo czynników, które mają wpływ na to, czy rzucimy nałóg, czy nie. Jedno jest pewne — warto podjąć to wyzwanie.

Albo mentol albo nic

Według ostatniej dyrektywy unijnej, dotyczącej walki z nałogiem palenia papierosów, zakazano produkcji i sprzedaży papierosów mentolowych. Według ustawodawców ludzie palący mentole są tak zakochani w smaku tychże papierosów, że nie są w stanie palić żadnych innych. Ci z kolei deklarują, że bardzo ubolewają nad tym, iż fabryki papierosowe zaprzestaną produkcji ich przysmaków, jednak w kryzysowej sytuacji będą zaopatrywać się na czarnym rynku lub przestawią się na zwykłe papierosy. Tylko niewielka ilość ankietowanych zadeklarowała, że podejmie próbę zerwania z nałogiem.

Przyszła mamo rzuć palenie

Kobiety ciężarne dużo intensywniej odczuwają wszelkiego rodzaju zapachy. Jest to pewnego rodzaju mechanizm obronny przed zatruciem szkodliwymi substancjami. Często kobiety, zachodząc w ciążę, rzucają palenie, ponieważ nie są w stanie znieść zapachu dymu tytoniowego. Drugim ważnym aspektem jest ochrona zdrowia dziecka, któremu niestety palenie papierosów przez matkę szkodzi. Dzieci kobiet palących często rodzą się mniejsze i mają problemy z układem oddechowym. Część matek po urodzeniu dziecka nie wraca już do nałogu palenia papierosów.

Skorzystaj z terapii

Niektórzy palacze planują jakiś czas moment, w którym rzucą palenie. Mają oni dużo większe szanse na zerwanie z nałogiem niż ci, którzy robią to pod wpływem impulsu. Najlepiej taki proces rozpocząć z pomocą psychologa lub chociaż lekarza rodzinnego, który wspomoże radą i zaleci odpowiednie środki farmakologiczne, o ile będą one potrzebne. W aptekach znajdziemy preparaty takie jak Desmoksan, Nicorette, Recigar. Pamiętajmy jednak, że żadna tabletka nie zastąpi silnej woli ani chęci zadbania o swoje zdrowie.

Szczypta motywacji i silnej woli

Każdy człowiek ma szanse rzucić palenie, musi tylko chcieć. Do tego trzeba dodać odpowiednią motywację. Dużo łatwiej jest nam wytrzymać w postanowieniu, jeśli robimy coś dla siebie, dla swojego zdrowia. Wtedy nasz cel będzie miał długofalowy skutek, który będziemy odczuwać do końca życia. Nie rzucajmy palenia, bo ktoś nam kazał ani po to, by kogoś zadowolić. Pozbądźmy się nałogu, aby zadbać o swoje zdrowie i zapewnić sobie długie i komfortowe życie.