Od kilkunastu lat coraz większą popularnością w leczeniu różnego typu dolegliwości stają się seanse w kriokomorze. Terapia przy użyciu kriokomory polega na poddawaniu organizmu działaniom ujemnej temperatury.

Zalety krioterapii

Krioterapia wpływa terapeutycznie na schorzenia reumatologiczne, neurologiczne oraz ortopedyczne. Zmniejsza dolegliwości bólowe i obrzęki, a także napięcie mięśniowe. Stymuluje metabolizm organizmu i hamuje procesy zapalne. Krioterapia wpływa pozytywnie na samopoczucie, działa pobudzająco i antydepresyjnie.

Bezpieczna terapia zimnem

Aby optymalnie wykorzystać terapeutyczne działanie krioterapii, należy ściśle stosować się do określonych zasad postępowania. Należy podkreślić, że nie zastosowanie się do nich może doprowadzić do dużych szkód w organizmie.

Jakich zasad bezpieczeństwa należy więc przestrzegać podczas krioterapii?

Większość ośrodków zdrowia, oferujących zabiegi w kriokomorze zaleca pacjentom obowiązkowe badanie lekarskie przed każdą serią zajęć. Lekarz sprawdza aktualny stan zdrowia pacjenta i jeśli nie ma przeciwwskazań dopuszcza go do zabiegów. Przed poszczególnymi seansami przeprowadzane jest badanie ciśnienia krwi.

Przed zabiegiem nie należy brać kąpieli ani prysznica. Ciało musi być idealnie suche, pozbawione ochronnej warstwy kremu czy balsamu. Przed wejściem do kriokomory należy zdjąć wszelkiego rodzaju biżuterię, okulary czy soczewki kontaktowe. Do pomieszczenia nie wchodzi się nago, lecz w stroju z naturalnych tkanin, składającym się ze spodenek lub body, podkolanówek, maseczki ochronnej, rękawiczek, opaski na uszy lub czapki oraz obuwia z drewnianą podeszwą. Wejście do kriokomory bez ubrania mogłoby skończyć się zbyt gwałtowną reakcją organizmu. Pamiętajmy, że w kriokomorze temperatura może wynosić nawet -160 stopni Celsjusza!

W komorze nie wolno prowadzić rozmów, dotykać się nawzajem, ręce należy trzymać odsunięte od ciała. Podczas seansu należy poruszać się spokojnie i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Oddech także powinien być spokojny i regularny, a przy tym płytki. Absolutnie nie należy ściągać maseczki! Pomieszczenie trzeba opuścić natychmiast po sygnale dźwiękowym obwieszczającym zakończenie sensu.

Dla bezpieczeństwa, drzwi komory są na ogół przeszklone, aby terapeuta mógł kontrolować zachowanie uczestników zajęć. W pomieszczeniu przebywa się od jednej do trzech minut. Dłuższy seans mógłby być szkodliwy dla zdrowia. Nieodłącznym elementem terapii są trwające około dwudziestu minut ćwiczenia gimnastyczne, wykonywane w celu ogrzania organizmu – oczywiście już po wyjściu z komory.