Jaskra jest pojęciem powszechnie znanym. Mowa o chorobie, która odpowiada za uszkadzanie nerwu wzrokowego, dzięki czemu w pierwszej kolejności człowiek zaczyna widzieć gorzej, a później nie widzi już nic… Jak ją rozpoznać oraz jakie są rodzaje? Przekonaj się.
Dlaczego jaskra?
Choroba określana mianem jaskra jest ściśle związana ze zbyt dużym ciśnieniem w gałce ocznej. Istnieje jednak szereg osób, które mają większe prawdopodobieństwo na pojawienie się w przyszłości tej choroby. Mowa o cukrzykach, ludziach zmagających się z miażdżycą oraz hiperlipidemią. Znacznie większa szansa na jej wystąpienie dotyczy krótkowidzów oraz ludzi, których najbliżsi krewni także mieli do czynienia z omawianą chorobą. Jeżeli prowadzony tryb życia jest stresujący oraz nie ma wiele wspólnego z odpoczynkiem i relaksem, szansa na wystąpienie jaskry jest znacznie większa niż u osób, które mają średnio napięty grafik obowiązków. Migrena oraz wysokie ciśnienie tętnicze to następne przyczyny powodujące wystąpienie jaskry.
Jaskra – rodzaje
Pierwszym rodzajem jest jaskra pierwotna otwartego kąta i pojawia się ona najczęściej ze wszystkich rodzajów. Jest ona ściśle związana z tym, że struktury zajmujące się transportowaniem cieczy wodnistej w oku nie funkcjonują tak jak powinny. W związku z tym ciecz nie opuszcza oka, a ciśnienie w środku gałki zdecydowanie wzrasta. Omawiany typ choroby potrzebuje czasu, aby dać o sobie znać, a większość osób jest w stanie zauważyć negatywne zmiany w oko dopiero, kiedy pole widzenia jest mniejsze o około 50 procent.
Drugi rodzaj to jaskra z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Pojawia się on jak sama nazwa wskazuje nawet w sytuacji, kiedy ciśnienie w oku nie odbiega od normy. Teoretycznie wszystko jest w porządku, jednakże nerw mimo wszystko zostaje uszkodzony, co przekłada się na powolne pogarszanie wzroku.
Jaskra zamkniętego oka dotyka ludzi, którzy mają zamknięty kanał odpowiadający za wydostawanie się cieczy wodnistej z oka. W przypadku, kiedy zamknięcie jest już w zaawansowanym stadium można zauważyć ostry atak jaskry. Konieczna jest wtedy wizyta u lekarza.
Jaskra wtórna jest ściśle związana z innym schorzeniem dotyczącym narządu wzroku.
Ostatni z przedstawianych rodzajów to jaskra wrodzona, którą dziedziczy się po przodkach. Można zauważyć ją już u najmłodszych pacjentów, nawet takich, którzy mają parę miesięcy. Skutkuje ona całkowitą ślepotą.