Mycie zębów przez dziecko to jeden z podstawowych nawyków, nad wprowadzeniem których rodzice powinni pracować od samego początku. Regularna higiena jamy ustnej to absolutna podstawa jej zdrowia, ale jak właściwie o nią bać? Podpowiadamy, jaka pasta do zębów dla dzieci będzie dobrym wyborem.

Kiedy zacząć myć zęby i używać pasty?

Choć wielu rodziców tego nie robi, myć ząbki powinno się jeszcze zanim te wyjdą. Już u maluszków czyszczenie samych dziąseł ma wiele zalet. Po pierwsze uczy dziecko, że jest taki element codziennego rytuału i po prostu ma on swoje miejsce w naszym życiu. Po drugie na dziąsłach również zbiera się bród i bakterie, które będą atakować śluzówkę i wychodzące ząbki. Po trzecie u ząbkujących dzieci mycie „zębów” będzie formą masażu dziąseł, co może im przynieść znaczącą ulgę związaną z wyrzynaniem się mleczaków. U najmłodszych mycie można przeprowadzić gazikiem nasączonym wodą, lub sylikonową szczoteczką zakładaną na palec wskazujący. Możliwie jak najszybciej przestawiamy dziecko na szczoteczkę. Pierwsza szczoteczka powinna być mała i mieć mięciutkie włosie, które nie podrażni delikatnych dziąseł malucha. Pastę do zębów możemy wprowadzić nieco później, choć na rynku istnieją już pasty bez fluoru, które możemy stosować od pierwszego ząbka i nie martwić się o skutki uboczne.

Pasta do zębów dla dzieci, a ilość fluoru

Główną obawą rodziców przed wprowadzaniem do mycia zębów pasty jest fluor. Jego regularne spożywanie, również wraz z połkniętą pastą, może prowadzić do poważnej choroby, jaką jest fluoroza. Obawa ta jest jednak zupełnie bezzasadna, bo pasta do zębów dla dzieci to ważny element higieny jamy ustnej, a na rynku dostępne są środki niezawierające fluoru. Taką pastę powinniśmy stosować do wieku, w którym dziecko połyka pastę, a świadomość tego, że nie powinno tego robić może osiągnąć w okolicach 3 roku życia. W tym wieku może zacząć stosować pasty z obniżoną zawartością fluoru. Dla najmłodszych odpowiednie będą preparaty z zawartością fluoru pomiędzy 250-500 ppm. W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym pasta może zawierać do 900 ppm fluoru, a od 8 roku życia odpowiednie będą również środki dla dorosłych.