W sytuacji, gdy dziąsła napuchną, pojawi się bolesny obrzęk, a w dodatku będzie można obserwować krwawienie i to nie tylko przy okazji mycia zębów, to może to być zapalenie dziąseł. Gdy zaczną pojawiać się wymienione objawy, to warto jak najszybciej udać się do lekarza stomatologa. W przeciwnym razie można nawet stracić zęby.
Zapalenie dziąseł – jakie są najczęstsze przyczyny?
Ból zębów określany jest jako jeden z najbardziej nieprzyjemnych i najbardziej dokuczliwych rodzajów bólu. Gdy bolą zęby albo dziąsła uciążliwe staje się nie tylko spożywanie pokarmów, ale również codzienne rozmawianie. Wówczas człowiek najchętniej zostałby w łóżku i unikał jakichkolwiek kontaktów społecznych. Jakie przyczyny mogą wywołać zapalenie dziąseł? Okazuje się, że może ich być przynajmniej kilka. Jedną z najważniejszych jest niewłaściwie prowadzona higiena jamy ustnej. Jeżeli zęby czyszczone są nieregularnie lub niedokładnie, do zwiększa się szansa, że w przyszłości wystąpi zapalenie dziąseł. Gdy w przestrzeni między zębami pozostają nieusunięte resztki jedzenia, to dochodzi do ich rozkładu. Wytwarzany jest osad oraz kamień nazębny, a to pierwszy krok do bolesnego zapalenia dziąseł. Można także wskazać inne czynniki, które sprawiają, że ryzyko wystąpienia tej dolegliwości jest większe. Należą do nich między innymi spożywanie napojów alkoholowych czy palenie tytoniu.
Jakie objawy daje zapalenie dziąseł?
Zapalenie dziąseł daje bardzo specyficzne objawy. Po pierwsze, dochodzi do krwawienia z dziąseł. Krew najłatwiej jest zaobserwować podczas mycia zębów. Jeżeli razem z pianą powstałą ze szczotkowania zębów wydostaje się krew, to może to oznaczać, że w jamie ustnej rozwija się zapalenie dziąseł. Wśród innych objawów tej dolegliwości można wymienić także narastający ból czy opuchliznę. Jeżeli takie objawy wystąpią, to jak najszybciej trzeba zacząć proces leczenia. Jeżeli zapalenie dziąseł zostanie zignorowane, to może dojść nawet do utraty zębów.
W jaki sposób można szybko i skutecznie wyleczyć zapalenie dziąseł?
Jeżeli występuje zapalenie dziąseł, to warto udać się na konsultacje do gabinetu stomatologicznego. Można także próbować złagodzić dolegliwości na własną rękę. Pierwszym krokiem powinno być regularne płukanie jamy ustnej środkami odkażającymi czy zabijającymi bakterie. Świetnie do tego nada się napar z szałwii czy rumianku. Zarówno szałwię jak i rumianek można bez problemu kupić w aptece. Dostępne tam są także specjalistyczne płyny do płukania jamy ustnej zalecane do stosowania przy zapaleniu dziąseł.