Leczenie kanałowe nie brzmi dobrze, jednak w wielu przypadkach to jedyny sposób na uratowanie zęba. Nie oznacza to wyroku, gdyż dzisiejsza technika zapewnia szybki i jednocześnie bezbolesny zabieg, który zdecydowanie poprawi kondycję jamy ustnej. Przed wizytą u dentysty nie ma się czego bać, gdyż leczenie znane jako endodoncja jest bezbolesne, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, zostało skrócone do jednej wizyty.
Leczenie kanałowe jest często związane z brakiem regularnych wizyt u dentysty. Ludzie udają się do stomatologa, kiedy ząb bardzo boli, co znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Ból jest tak dotkliwy, gdyż w zębie wystąpiły już patologiczne zmiany. Zaawansowanie problemu sprawia, że jedynym rozwiązaniem jest leczenie kanałowe. Do omawianego stanu przyczynia się próchnica, która czasem rozwija się latami i w wielu przypadkach nie daje żadnych skutków ubocznych. Ból zęba pojawia się dopiero w sytuacji, kiedy bakterie przedostaną się do miazgi. We wcześniejszych stanach bakterie niszczyły szkliwo, ale nie miały kontaktu z wrażliwą warstwą. Szkliwo charakteryzuje się silną mineralizacją, a dodatkowo nie występują w nim nerwy, stąd brak dyskomfortu i odłożenie wizyty u dentysty w czasie. Dlatego warto podkreślić, że brak bólu nie oznacza , że zębom nic nie dolega i można zrezygnować z wizyty kontrolnej u stomatologa.
Jeszcze zanim rozpocznie się leczenie kanałowe, konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, dzięki czemu specjalista nie ma większych trudności w skontrolowaniu stanu zęba. Dużą popularnością cieszy się leczenie wykonywane przy pomocy mikroskopu. Sprawia on, że wszystkie ruchy stomatologa wykonywane są precyzyjnie i bez większych trudności czyści problematyczne miejsca. W pierwszej kolejności dentysta zajmuje się oczyszczeniem zęba z pozostałości zaatakowanej przez bakterie tkanki. Kiedy zakażona miazga została usunięta, należy osuszyć kanały oraz je zamknąć. Endodoncja to zaawansowany i nieco skomplikowany zabieg, jednak pacjent poddawany leczeniu nie odczuwa żadnego bólu. Jest to związane z wykonaniem znieczulenia miejscowego. Omawiany zabieg przynosi znaczną poprawę stanu zęba, gdyż odczuwany wcześniej ból znika całkowicie. Jednak po zakończonym leczeniu należy wyciągnąć odpowiednie wnioski i zacząć regularnie odwiedzać stomatologa.