Wszyscy dbamy o zęby, ale czy pamiętamy o naszych dziąsłach? Ważny jest dla nas nieskazitelny uśmiech, śnieżnobiałe i równe zęby, jednak dziąsła również potrzebują naszej uwagi. Ich zaniedbanie może powodować poważne choroby jamy ustnej, a nawet utratę zębów. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że walcząc o zdrowe i ładne zęby, szkodzimy swoim dziąsłom.
Szczotkowanie przynajmniej dwa razy dziennie, płukanie jamy ustnej i nitkowanie – to podstawy dbania o higienę jamy ustnej, które zna każdy. Niektórym to wystarcza, jest jednak grupa ludzi która, mimo że dba o swoje uzębienie i tak ma z nim spore problemy. Wynika to z tendencji do tego typu schorzeń oraz popełniania małych błędów.
Po czym poznać choroby dziąseł
Ból czy dyskomfort w okolicach dziąseł to nie jedyny sygnał, że dzieje się źle. Pierwszym objawem choroby przyzębia jest nadwrażliwość na gorące i zimne napoje. Dzieje się tak, ponieważ dziąsła się obniżają, odsłaniając wrażliwe szyjki zębowe, które reagują bólem przy spożywaniu pokarmów o skrajnych temperaturach. To pierwszy sygnał, aby zapobiec takim schorzeniom jak krwawienie dziąseł czy paradontoza. Innymi niepokojącymi objawami są zaczerwienienie dziąseł, obrzęk, krwawienie podczas szczotkowania, względnie dłuższe zęby (na skutek obniżenia się szyjek zębowych), tworzą się kieszonki zębowe. Przy zaawansowanej paradontozie zęby mogą się ruszać, a nawet wypadać.
Najczęstsze błędy w higienie dziąseł
Czasem tak bardzo chcemy zadbać o swoje zęby i dziąsła, że im szkodzimy. Jak? Najczęściej zbyt intensywnie myjemy zęby i używamy zbyt ostrych preparatów. Silne pasty wybielające wysuszają dziąsła, które mogą się obniżać i odsłaniać szyjki zębowe. Podobny skutek wywołamy, stosując zbyt twarde szczoteczki do zębów i szczotkując zęby z użyciem za dużej siły. U osób z tendencją do problemów z dziąsłami powinno się zwrócić szczególną uwagę na kierunek szczotkowania – aby robić to od dziąseł do wierzchołka zęba. Często robimy to w kierunku góra dół, co czyści zęby i jednocześnie wpycha zanieczyszczenia między dziąsła i zęby.
Krwawienie dziąseł – jak zapobiegać?
Przy wrażliwych dziąsłach należy przestrzegać kilku zasad i wzbogacić swoją łazienkę o dodatkowe sprzęty. Przede wszystkim sprzętem niezbędnym w dbaniu o wrażliwe dziąsła jest irygator. To urządzenie, które w bardzo delikatny, a jednocześnie skuteczny sposób oczyści granice między dziąsłami a zębami. Z powodzeniem zmniejsza on powstawanie stanów zapalnych w kieszeniach dziąsłowych. Dodatkowo powinniśmy przynajmniej raz dziennie stosować pastę do wrażliwych zębów, która ochroni odsłonięte szyjki zębowe. Pamiętajmy, że krwawienie dziąseł może świadczyć również o problemach z krzepliwością krwi i wymaga to konsultacji lekarskiej.