Usunięcie kamienia nazębnego wymaga zastosowania zabiegu dentystycznego, w wyniku którego zęby staną się zdrowsze i bielsze. Stomatolodzy oferują różne zabiegi usuwania kamienia nazębnego, jednak warto wiedzieć, iż nieduży osad można zlikwidować z zębów także za pomocą domowych sposobów. Również do zadowalającego efektu zdrowych i białych zębów przyczynią się szczoteczki soniczne. Jak skutecznie pozbyć się kamienia nazębnego?
Przyczyny powstania kamienia nazębnego
Kamień nazębny przeważnie powstaje w efekcie higienicznych zaniedbań. Cechuje się charakterystycznym osadem na zębach, który jest mieszaniną resztek jedzenia, soli mineralnych i bakterii. Uważa się, iż kamień zaczyna osadzać się na zębach około 48 godzin po ostatnim wyszczotkowaniu zębów. W związku z powyższym, na osadzanie kamienia nazębnego najbardziej narażone są osoby, które nie przykładają większej uwagi do częstotliwości mycia zębów. Kamień nazębny pojawia się najpierw po wewnętrznej stronie, pomiędzy zębami oraz wzdłuż dziąseł. Utrzymujący się na zębach osad atakuje szkliwo, uszkadzając je i przyczyniając się do powstawania próchnicy. Niewłaściwa higiena jamy ustnej sprawia, iż osad nazębny rozprzestrzenia się na kolejne zęby, powodując nieświeży zapach z ust, infekcje dziąseł i jamy ustnej.
Kamień nazębny a mycie zębów pastą i szczoteczką
W przypadku walki z kamieniem nazębnym stwierdzenie, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, również jest aktualne. Najlepszą i najbardziej efektywną metodą jest regularne mycie zębów po każdym posiłku. Niekiedy przez zmęczenie lub w natłoku obowiązków, wiele osób zapomina o tej podstawowej czynności higienicznej, co niestety może doprowadzić do kumulowania się osadu. Pasty do zębów, które można kupić w drogeriach i aptekach nie zostały stworzone w celu usuwania kamienia nazębnego. Jedynie ich formuła wpływa na spowolnienie procesu osadzania się kamienia nazębnego, co sprawia, iż szczotkowanie jest zabiegiem jedynie profilaktycznym. Nawet szczoteczki soniczne, które o wiele dokładniej i wygodniej czyszczą zęby, nie pomogą w zwalczeniu problemu jakim jest kamień nazębny. Wybierając preparat do czyszczenia zębów warto wiedzieć, aby miał on w swoim składzie takie elementy, jak np.: monofluorofosforan sodowy, azotan potasu, węglan sodowy, fluorek sodu czy składniki pochodzenia roślinnego.
Czym jest Skalling?
Najczęściej stosowaną przez specjalistów metodą usuwania kamienia nazębnego jest skalling. Polega on na usuwaniu twardych, stałych złogów nazębnych. Istnieją dwa rodzaje skallingu – naddziąsłowy i poddziąsłowy. Pacjenci najczęściej decydują się na wykonanie skallingu naddziąsłowego, w którym kamień nazębny likwidowany jest z korony zęba. Ponadto skalling może być przeprowadzony różnymi sposobami. Wyróżnia się:
- skalling metodą laserową,
- skalling metodą chemiczną,
- skalling metodą ultradźwiękową,
- skalling metodą mechaniczną,
- skalling metodą tradycyjną.