Problemy z układem trawienia dotyczą aktualnie większej części populacji. Niestety niekiedy trzeba uciec się do pomocy farmakologicznej, jednak w pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednie odżywianie, które jest kluczowe, by leki mogły skutecznie pomóc.

Nie ulega wątpliwości, że dolegliwości ze strony układu trawiennego mogą być bardzo problematyczne. Zazwyczaj ból brzucha, niezależnie od tego, czy jest spowodowany kłopotami z żołądkiem, czy z jelitami jest uciążliwy na tyle, że wręcz utrudnia normalne funkcjonowanie. Jest to najbardziej widoczne, zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o problemy żołądkowe, takie jak zgaga. Refluks żołądkowy, czyli nadmierne wydzielanie kwasu solnego w żołądku i cofanie się treści pokarmowej jest bardzo uciążliwa i bolesna. Niekiedy okiełznanie tego bólu wymaga zastosowania środków farmakologicznych, takich jak Polprazol Max, Agastin, czy Gasec-20.

Zastosowanie takich środków jest konieczne szczególnie wtedy, gdy dana osoba posiada schorzenia, takie jak:

  • choroba wrzodowa dwunastnicy,
  • wrzody żołądka,
  • refluks zapalenia przełyku,
  • zespół Zollingera-Ellisona.

Powyższe schorzenia są na tyle kłopotliwe, że niezbędne jest wdrożenia profesjonalnego leczenia, a spożycie każdego leku trzeba skonsultować z lekarzem. Warto to zrobić nawet wtedy, gdy ma się zamiar stosować leki dostępne bez recepty.

Jak zminimalizować kłopoty żołądkowe?

Stosowanie odpowiednich leków to jedynie jeden z etapów leczenia. Niestety nie wystarczy to, by skutecznie pozbyć się problemów. Często główną przyczyną pojawienia się chorób związanych z żołądkiem jest niestosowanie się do zaleceń dietetyków. Warto zaznaczyć, że inne zalecenia w tej kwestii będą dotyczyły osób już borykających się z poważnymi i nawracającymi kłopotami, a inne osób, które chcą jedynie wdrożyć środki prewencyjne. Należy o tym bezwzględnie pamiętać, a osoby borykające się z konkretnymi jednostkami chorobowymi z tego zakresu, powinny nie tylko skorzystać z usług gastrologa, a także pozostać pod opieką dietetyka klinicznego. Takie kompleksowe podejście, czyli połączenie odpowiednich leków z precyzyjnie dobraną dietą pozwoli na skuteczne wyeliminowanie objawów choroby, a przynajmniej zniweluje jej skutki.

Dieta łagodna dla żołądka

Zazwyczaj problemy z żołądkiem pojawiają się wtedy, gdy zaczyna się jeść potrawy ciężkostrawne. Należy określić jednak, co to właściwie oznacza. Do tego typu potraw należy zaliczyć przede wszystkim wszystkie produkty smażone na głębokim tłuszczu. Jeśli już coś ma być smażonego, to powinny być jedynie lekko podsmażane. Lepszym wyborem będzie grillowanie, a w skrajnych przypadkach należy ograniczyć się do gotowania, duszenia lub gotowania na parze. Należy też zminimalizować tłuste potrawy, takie jak mięsa. Jeśli już mają występować, to w niewielkich ilościach i wraz z dużą ilością warzyw. Chude mięsa będą lepsze od tłustych, ale z nimi także należy uważać, gdyż wymagają bardzo kwaśnego środowiska trawienia, co podrażnia wrzody i potęguje efekt popularnej zgagi.