Palenie jest niezdrowe – o tym wie chyba każdy, jednakże negatywne skutki widać również w stanie jamy ustnej. Palacze zmagają się z wieloma chorobami zębów oraz dziąseł, a do tego stan uzębienia pozostawia wiele do życzenia. Warto też wspomnieć o próchnicy. Co jeszcze należy wiedzieć na ten temat.

Jak wyglądają zęby palacza?

Kiedy regularnie sięga się po papierosy można zauważyć wystąpienie szarego bądź czarnego osadu na zębach, który negatywnie wpływa na wygląd jamy ustnej. Oprócz tego pojawiają się przebarwienia, zęby zaczynają żółknąć, szkliwo niszczy się, a płytki zaczynają narastać na zębach.

Dzięki umiejętnościom dzisiejszych stomatologów oraz doskonałym technikom można przywrócić  naturalny kolor zębów, jednakże zdecydowanie lepiej jest po prostu zrezygnować z palenia. Nałóg ten sprawia, że w organizmie zaczyna brakować witaminy C, z kolei niedobór ten odbija się negatywnie na stanie jamy ustnej. Sprawia, że dziąsła zaczynają rozpulchniać się, a także pojawiają się zmiany na zębach, można wymienić między innymi zgorzel. Palacze bardzo często zmagają się również ze szkorbutem. Ta dolegliwość sprawia, że zaczynają się samoistne krwawienia, patologiczne złamania, rany nie chcą się goić, a zęby stają się słabsze oraz bardziej łamliwe. Można zmagać się także z ostrym i przewlekłym zapaleniem przyzębia i stanami zapalnymi.

Kiedy nałóg jest niemożliwy do pokonania należy skupić szczególną uwagę na stanie zębów. Dentysta musi być regularnie odwiedzany, a do tego należy stosować płukanki do ust i właściwą pastę. Warto mieć na uwadze, że dostępne są specjalne pasty przeznaczone dla palaczy, które chociaż w niewielkim stopniu są w stanie pomóc utrzymać właściwą higienę jamy ustnej. Podstawowe zadanie tych produktów polega na pozbywaniu się przebarwień oraz osadów, a także usuwanie z zębów plam nikotynowych, które bardzo negatywnie wpływają na wygląd jamy ustnej. Produkty te zostały tak stworzone, że nie uszkadzają szkliwa, które ze względu na nałóg staje się zdecydowanie słabsze oraz bardziej wrażliwe. Oprócz tego producenci stosują komponenty zapachowe, które sprawiają, że zapach z ust nie jest tak nieprzyjemny (doskonale sprawdzają się komponent miętowy). Ich zadaniem jest odświeżanie oraz orzeźwianie. Oddech palacza jest wtedy mniej dokuczliwy.

O zęby oraz jamę ustną musi dbać każdy, jednakże w przypadku palenia papierosów należy odwiedzać dentystę minimum dwa razy w roku oraz stosować odpowiednie produkty, które sprawią, że stan jamy ustnej poprawi się chociaż w niewielkim stopniu.