Wybór smoczka do karmienia butelką o jedynie pozornie prosta sprawa. Mnogość dostępnych na rynku produktów oraz ich odmienność sprawia, że wielu młodych rodziców nie ma pojęcia, który wybrać. Czym należy kierować się, wybierając smoczek do butelki? Jaki materiał jest najlepszy oraz jakie otworki powinien mieć smoczek do karmienia?
Smoczek do butelki powinien zostać dobrany do wieku dziecka
Przed zakupem smoczka do butelki, warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Jednym z nich jest właśnie wiek dziecka. Przeważnie producenci proponują smoczki dla dzieci w określonym przedziale wiekowym. Jest to spore ułatwienie podczas wyboru, którego należy się trzymać, jeśli maluszek urodził się w terminie porodu i ma odpowiednia masę ciała. Za mały lub zbyt wąski smoczek do butelki dla noworodka może powodować później problemy z gryzieniem, nauką picia z kubka, bywa również powodem trudności z panowaniem nad pracą warg, na skutek czego może pojawić się niekontrolowany wyciek śliny z ust. Przyczynia się również do seplenienia.
Smoczki do butelki – sylikonowe czy lateksowe?
Istotnym kryterium wyboru smoczka dla noworodka jest materiał, z którego smoczek powstał. Do wyboru są głównie dwa rodzaje smoczków: kauczukowe, a więc lateksowe (brązowe) oraz sylikonowe (bezbarwne, przezroczyste).
- Smoczki lateksowe – są bardziej odporne na rozciąganie i elastyczne, jednak szybciej się zużywają pod wpływem śliny, ssania, zawartego w pożywieniu tłuszczu i sterylizacji – w związku z czym należy je częściej wymieniać. Są jednak dobre dla dzieci ze słabym napięciem mięśniowym.
- Smoczki sylikonowe – są twarlsze, twardsze (dlatego lepsze podczas karmienia mieszanego) i bezzapachowe. Lepiej kształtują mięśnie języka, narząd żucia oraz mowy.
Zbyt miękki smoczek może powodować, iż dziecko nie będzie mogło stabilnie ustawić ust oraz stworzyć warunków do odpowiedniego ssania. W konsekwencji malec wyciska mleko, zamiast ssać, ma problemy z koordynacją połykania, ssania i oddychania, w efekcie czego mogą nastąpić problemy z późniejszym piciem z kubeczka, niewyraźną mową, czy jedzeniem łyżeczką.
Natomiast zbyt twardy smoczek zbyt mocno obciąża mięśnie, czego skutkiem jest łatwe męczenie oraz kłopoty z najedzeniem się. Dziecko wtedy złości się przy jedzeniu, szybciej oddycha, sapie. Może również niedostatecznie przybierać na wadze. Jednak zbyt twardy smoczek raczej nie przyczyni się do zaburzeń mowy, trudności z późniejszym jedzeniem lub piciem.
Kształt smoczka i wielkość otworów w smoczku do butelki
Ssanie piersi najlepiej kształtuje aparat mowy dziecka oraz oddziałuje na rozwój malca. Nic więc dziwnego, że producenci smoczków do butelek dbają o to, aby dokarmiając dziecko butelką, jak najmniej zaburzyć naturalne ssanie piersi. Najlepszy smoczek dla noworodka to taki, który przypomina kształt brodawki sutkowej, a więc smoczek anatomiczny.
Wielkość dziurek w smoczku do butelki powinna zapewnić swobodny przepływ mleka podczas karmienia – jednak niezbyt szybki, ponieważ wtedy maluszek będzie się dławił i połykał nadmiar powietrza.