Dywany i chodniki należą do artykułów wyjątkowo chętnie wykorzystywanych w aranżacji wnętrz. Pełnią one nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także praktyczną: chronią podłogę przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz izolują stopy przed chłodem. Aby korzystanie z nich było przyjemne, musisz regularnie je czyścić i prać.

Jakie rodzaje dywanów i chodniczków znajdziesz w sklepach?

Są one bardzo zróżnicowane pod względem materiałów, z których zostały wyprodukowane. W rynkowej ofercie znajdziesz zarówno dywany, jak i chodniczki wykonane z tworzyw sztucznych. Najczęściej powstają one z poliestru albo polipropylenu. Dostępne są też dywany i chodniki poliamidowe. Coraz większą popularnością cieszą się modele z naturalnych materiałów. Do produkcji dywanów wykorzystywana jest zarówno bawełna, jak i wełna oraz jedwab. Jedwabne chodniczki są rzadkością, najczęściej możesz spotkać te bawełniane. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twój dywan służył Ci, jak najdłużej, wybierz model jedwabny albo wełniany. Jeśli chcesz wymieniać dywan częściej bądź nie możesz na jego zakup przeznaczyć dużej sumy pieniędzy, najlepszym wyborem będzie ten wykonany z tworzywa sztucznego. Popularne dywaniki łazienkowe także produkowane są z różnych materiałów. Do wyboru masz modele z egipskiej bawełny, wykonane z poliestru lub poliamidu, z PCV albo gumy. Jeśli szukasz dobrych chodników łazienkowych, kliknij ten link https://zwoltex.pl/dywaniki-lazienkowe-37.

Jak pielęgnować dywaniki łazienkowe?

Niezależnie od tego, na jaki dywanik łazienkowy się zdecydujesz, musisz pamiętać o jego regularnej pielęgnacji. Panująca w łazience wysoka temperatura i wilgoć sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów, co może prowadzić do problemów zdrowotnych. Unikniesz ich, dbając o czystość chodniczka. Musisz go nie tylko odkurzać albo trzepać, aby pozbyć się piasku i kurzu, ale także regularnie prać. Im więcej osób korzysta z łazienki, tym częściej musisz to robić. W zależności więc od liczby domowników, pierz dywanik łazienkowy raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. To, jak go prać, zależy od różnych czynników, dlatego przed pierwszym czyszczeniem zapoznaj się z informacjami, które jego producent zamieścił na metce. Znając je, unikniesz zniszczenia tkaniny. Jeżeli dywanik nie ma metki, nie używaj do prania silnie działających detergentów ani wybielaczy, gdyż preparaty te mogą go poważnie uszkodzić. Piorąc w pralce, staraj się nie ustawiać wysokiej temperatury – większość zabrudzeń zniknie, gdy wypierzesz dywanik w temperaturze, która wynosi czterdzieści stopni Celsjusza.