Osoby przykładające dużo uwagi do dbałości o cerę, niekiedy zmuszone są mierzyć się z naturą, która obdarzyła ich specyficznym rodzajem cery, jakim jest cera naczynkowa. Tak definiowany rodzaj skóry określa cerę, która posiada płytko położone naczynka krwionośne, które istotnie wpływają na wygląd zewnętrzny skóry, a także sprawiają, że jest ona wyjątkowo podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Cera tego rodzaju jest podatna zarówno na podrażnienia mechaniczne, jak i zmianę wyglądu wynikającą z czynników wewnętrznych.
Na wygląd cery naczynkowej wpływają:
- poziom stresu,
- nieodpowiednia dieta,
- poziom witamin w organizmie,
- zbyt duża ilość promieni słonecznych,
- alkohol,
- nieodpowiednia higiena twarzy,
- niekorzystne warunki atmosferyczne.
Jak widać, dbanie o cerę naczynkową wymaga zwrócenia uwagi na wiele czynników, na które osoby z innymi rodzajami cery nie muszą zwracać uwagi w aż tak dużym stopniu. Co prawda każdy rodzaj skóry może odczuć negatywne konsekwencje wyżej wymienionych czynników, jednak cera naczynkowa jest na nie wyjątkowo podatna i znaczne zmiany mogą być odczuwalne niemal od razu po wystąpieniu, któregoś z nich.
Jak dbać o higienę cery naczynkowej?
W pierwszej kolejności warto zadbać o to, by nie wystawiać skóry na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, zimny deszcz, a także śnieg. Ze względu na naczynka krwionośne umiejscowione bardzo płytko, takie warunki mogą sprawić, że naczynka będą łatwo pękały, a to będzie wiązało się z pojawieniem się rumieńców, które mogą goić się bardzo długo. Niekiedy może to okazać się nawet bolesne, choć do tak skrajnym przypadków dochodzi relatywnie rzadko. Naturalnym wnioskiem jest to, że wystawiając się na niekorzystną aurę pogodową, warto zabezpieczyć skórę odpowiednim kremem dedykowanym do skóry naczyniowej. W czasie czyszczenia twarzy także trzeba uważać, gdyż cera naczynkowa, bardzo źle reaguje na zbyt ciepłą wodę. W kontekście pielęgnacji stosowanie peelingów gruboziarnistych będzie również niezalecane. Warto raczej stosować mniej ingerujące w strukturę skóry metody pielęgnacji, a każdą z nich należy wprowadzać w jak najdelikatniejszej formie i obserwować rezultaty.
Jak zadbać o skórę naczynkową od wewnątrz?
Bardzo istotnym elementem dbania o cerę tego typu jest zadbanie o elastyczność naczyń krwionośnych. Cera naczynkowa charakteryzuje się tym, że jest podatna na pękające zakończenia układu krwionośnego, czyli mikroskopijne naczynka umiejscowione w skórze, jako ostatni element całego układu krwionośnego. Od tego, jak solidne i elastyczne będą, zależy to, czy będą odpowiednio wytrzymałe i odporne na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych. Najważniejsze w tym kontekście jest zadbanie o to, by w diecie nie zabrakło dużych ilości witaminy C, która jest tutaj newralgicznym elementem. Ponadto produkty używane w diecie powinny być bogate w witaminy A, K, D i B3.