Smoczki dziecięce to niesłychanie wielka pomoc dla rodziców, ale trzeba pamiętać o ich właściwej higienie oraz mieć świadomość, że żaden – nawet najlepszej jakości smoczek nie jest wieczny i są pewne symptomy, które wskazują iż przyszedł najwyższy czas na jego wymianę.
Smoczek uspokajający – skąd wiedzieć, że pora na nowy?
Przede wszystkim ważne jest, aby sprawdzić smoczek dziecka przed każdym użyciem. Dotyczy to nie tylko ząbkujących niemowląt, bowiem nawet zanim dziecko zacznie ząbkować, jego dziąsła mogą uszkodzić smoczek i tym samym uczynić go niezdatnym, a nawet niebezpiecznym dla malucha. Z tego powodu przed każdym użyciem należy wykonać tak zwany test rozciągania. Aby wykonać test tego rodzaju:
- pociągnij smoczek we wszystkich kierunkach,
- dokładnie sprawdź, czy nie ma oznak uszkodzenia lub osłabienia materiału,
- w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń – smoczek należy natychmiast wyrzucić.
To ewidentny znak, iż najwyższa pora by podarować swojemu milusińskiemu nowy smoczek uspokajający – dlatego zawsze warto mieć pod ręką zapasowe sztuki. W innych wypadkach zwykle ze względów higienicznych i bezpieczeństwa smoczek należy wymieniać po około 1-2 miesiącach użytkowania.
Kupując nowy zawsze upewnij się, że jest to produkt, który przeszedł wszelkie wymagane testy bezpieczeństwa w niezależnych ośrodkach badawczych. Produkty dla dzieci muszą spełniać lub nawet przekraczać wszystkie obowiązujące normy bezpieczeństwa określone przez organy regulacyjne w UE. Szukaj więc tylko tych produktów, które spełniają te wymagania, nigdy nie próbuj na tych ważnych dla dziecka akcesoriach oszczędzać – bez względu na to, jak często konieczna będzie ich wymiana.
Co należy zrobić przed włożeniem smoczka do buzi dziecka?
Przed pierwszym użyciem smoczek uspokajający należy umieścić we wrzącej wodzie na 5 minut, ostudzić i wycisnąć ze smoczka pozostałą wodę. Natomiast później przed każdym użyciem należy go umyć pod ciepłą bieżącą wodą. Nigdy do tego celu nie używaj agresywnych środków czyszczących. Pamiętaj jednak, że poza codziennym myciem w ciepłej wodzie – smoczek należy regularnie sterylizować, a po dokonaniu sterylizacji odczekaj co najmniej 5 minut przed podaniem smoczka dziecku. Jeśli podczas czyszczenia do środka smoczka dostanie się niewielka ilość wody, można ją łatwo usunąć, delikatnie ściskając go czystymi palcami – oczywiście uprzednio upewniając się, iż są absolutnie czyste.
Stosowanie smoczka – czego nie robić?
Absolutnie nie można maczać smoczka w słodkich substancjach ani lekach, ponieważ – choć może się to wydawać ułatwieniem w ich podawaniu, tak naprawdę może to spowodować próchnicę i dziecka. Tak samo nie pozwalaj dziecku żuć smoczka ani używać go jako gryzaka, ponieważ może to osłabić materiał, z jakiego jest wykonany, co przyczyni się do o wiele szybszej konieczności jego wymiany. Pamiętaj też, by nie przechowywać smoczka w bezpośrednim świetle słonecznym lub w pobliżu ciepła i absolutnie unikaj przechowywania go w środku dezynfekującym, który posłużył Ci do jego sterylizacji.