Nie każdy wie, że hemoroidy to nie choroba, ale poduszeczki wypełnione krwią, których zadanie polega na uszczelnianiu kanału odbytu i kontrolowaniu wydalania. Dopiero wtedy, gdy dojdzie do zapalenia, guzki mocniej się rozciągają i nie są w stanie opróżnić się z zalęgającej w nich krwi. To skutkuje bólem i często krwawieniem, a nawet utrudnia siedzenie na krześle i wykonywanie codziennych obowiązków. Hemoroidy najczęściej wiążą się z siedzącym trybem życia. Długie przesiadywanie przed komputerem i brak aktywności fizycznej, to są najważniejsze czynniki, mogą prowadzić do rozwoju choroby. Oprócz tego, problemy z odbytem czasami wynikają z nieprawidłowej diety ubogiej w błonnik oraz zbyt dużego ciśnienia w jamie brzusznej, co może mieć podłoże genetyczne lub wywołane jest ciążą. Zaparcia powodują nadmierne rozciąganie się błony śluzowej, co prowadzi do powstawania żylaków odbytu. Szczególnie narażone na rozwój schorzenia są osoby starsze, ze względu na obniżenie napięcia mięśni około odbytniczych oraz kierowcy, kolarze i wszyscy ci, którzy większą część dnia spędzają za biurkiem. Zagrożenie może stwarzać także tusza oraz operacje okolic krocza. Tak samo kobiety, które urodziły kilkoro dzieci narażone są na rozwój hemoroidów.

Uciążliwe objawy

Trzeba podkreślić, że na początku, kiedy pojawiają się pierwsze, mało dokuczliwe objawy, jest duża szansa na szybkie wyleczenie schorzenia. W dalszym rozwoju choroby pojawiają się krew na papierze higienicznym na skutek tarcia, ale może też dojść do wypadania guzka poza odbyt i samoistnego cofania się do środka. Czasami konieczny jest zabieg chirurgiczny, kiedy guzek nie wraca na swoje miejsce.

Jak zapobiegać?

Oczywiście najlepiej zacząć od zmiany trybu życia. Więcej ruchu, mniej siedzenia na krześle i odpowiednia dieta, bogata w błonnik. Generalnie leczenie hemoroidów zależy od stopnia zaawansowania choroby. Wśród domowych sposób warto wymienić m.in. domowe nasiadówki – czyli ziołowe kąpiele sporządzone na bazie np. rumianku. Ewentualnie można przemywać chore miejsce ww. ziołami, które ukoją i przyspiesza gojenie się tanek. Zaleca się również picie ok. 2 litrów wody dziennie przy spożywaniu produktów bogatych w błonnik, aby uniknąć bolesnych zaparć zaostrzających stan zapalny żylaków odbytu.

Inne metody walki z hemoroidami to min skleroterapia (zastrzyki podawane pod śluzówkę guzka), laseroterapia, gumowanie (nakładanie pierścienia na chore guzek, co prowadzi do jego obumarcia przez odcięcie dopływu krwi) oraz zabiegi wymagające jednodniowego pobytu w szpitalu np. Morinagi czy Longo.