Endometrioza określana także jako gruczolistość macicy to choroba, która dotyka od 5 do 10% kobiet w wieku rozrodczym. Jest to przypadłość uciążliwa i bolesna, zwłaszcza w okresie miesiączki, która wymaga specjalistycznego leczenia. Czym charakteryzuje się endometrioza i czy jest ona niebezpieczna dla zdrowia kobiety?
Czym jest endometrioza?
Endometrioza, czyli gruczolistość macicy jest to przypadłość charakteryzująca się nieprawidłowym umiejscowieniem elementów błony śluzowej macicy, które znajdują się poza jej jamą.
Błona śluzowa (śluzówka) macicy, określana także jako endometrium jest bardzo wrażliwa na kobiece hormony. Podczas regularnych cykli miesiączkowych błona ta narasta i staje się grubsza w jamie macicy, aby następnie w czasie miesiączki pod wpływem hormonów ulec złuszczaniu, gdy nie dojdzie do zapłodnienia. W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że część komórek endometrium razem z krwią trafia do jajowodów, skąd przedostaje się do jamy brzusznej, a następnie do jajników, jelit i ścian pęcherza. Proces ten i jego następstwa określane są właśnie jako endometrioza, czyli wędrującą śluzówką macicy.
Przyczyny i objawy endometriozy
Przyczyny endometriozy nie są do końca znane, dlatego też ciężko jest wyodrębnić konkretne czynniki powodujące gruczolistość macicy. Endometrioza jest chorobą o podłożu genetycznym, uważa się także, że jest związana z zaburzeniami hormonalnymi oraz immunologicznymi. Na podstawie przeprowadzonych badań wykazano, że przypadłość ta częściej dotyka kobiety szczupłe oraz wysokie. Co więcej, wskazuje się także, że rozwojowi choroby może sprzyjać niezdrowy tryb życia.
Endometrioza objawia się:
- regularnym bólem w dolnej części brzucha (pachwina i miednica mniejsza), występującym przed miesiączką, w jej trakcie lub po,
- zaburzeniami cyklu miesiączkowego,
- obfitymi oraz bolesnymi miesiączkami,
- uczuciem bólu w trakcie stosunku,
- bólem w trakcie oddawania moczu.
Czy endometrioza jest chorobą niebezpieczną dla kobiety?
Endometrioza jest poważną chorobą, która wprawdzie nie zagraża bezpośrednio życiu kobiety, ale znacząco odbija się na jej zdrowiu. Choroba ta poza bolesnym przebiegiem, krwawieniami poza cyklem miesiączkowym i uczuciem osłabienia może w wielu przypadkach prowadzić także do niepłodności. Endometrioza występuje u co trzeciej kobiety, która ma problemy z zajściem w ciążę, jednak z drugiej strony nie oznacza to, że problemy z zajściem w ciążę dotykają każdą kobietę borykającą się z tą chorobą.
Bardzo ważne jest trafne i szybkie rozpoznanie tej choroby oraz podjęcie niezwłocznego leczenia, ponieważ zwiększają się wtedy szanse na jej łagodniejszy przebieg lub też zahamowanie. Niestety, gruczolistość macicy jest chorobą postępującą, która w znaczący sposób może pogorszyć komfort życia i codziennego funkcjonowania. Jednym z jej następstw może być także uszkodzenie narządów (niedrożność jajowodów, niedrożność jelit oraz zaburzenia ich motoryki).