Mimo, iż większość z nas doskonale wie, że regularne kontrolne wizyty u stomatologa powinny wejść każdemu w nawyk, to jednak znaczna część społeczeństwa bagatelizuje stan swojej jamy ustnej, a do dentysty udaje się w momencie, w którym pojawia się ból, co często wydłuża dalsze leczenie. Czy wiemy jednak, że nieleczone zęby poza boleściami mogą powodować znacznie poważniejsze choroby naszego organizmu?
Dlaczego właśnie przez zęby?
Jama ustna, będąca integralną częścią naszego organizmu otwiera drogę do pozostałych jego struktur. Jeśli zatem wszelkie zmiany chorobowe w niej występujące nie są w odpowiednim czasie ani w odpowiedni sposób leczone, może prowadzić to do rozwoju wielu niebezpiecznych chorób ogólnoustrojowych. Zainfekowany ząb stanowi bramę dla pozostałych czynników chorobotwórczych. Zakażenie może rozpoczynać się w miazdze zęba, a następnie przez kanały przedostawać się do tkanek okołowierzchołkowych, a stamtąd do kości.
Choroby zębów, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia to przede wszystkim próchnica oraz choroby dziąseł, które dotyczą aż ok. 98% społeczeństwa! Ponadto, ząb dotknięty ropieniem również może być czynnikiem sprzyjającym rozwojowi innych schorzeń.
Jakie choroby mogą powodować nieleczone zęby?
Lista dolegliwości i schorzeń, będących wynikiem zepsutych zębów jest zaskakująco długa. Znajdziemy na niej choroby takie jak:
Cukrzyca
Badania prowadzone przez niemieckich i amerykańskich naukowców pozwoliły zaobserwować, iż u osób ze zdrowymi dziąsłami cukrzyca typu II rozwijała się znacznie rzadziej, niż u osób borykających się z tym problemem lub paradontozą.
Miażdżyca, choroby serca
W wyniku zaawansowanego stanu zapalnego, dochodzi do szybszego odkładnia się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych, w której obecne są takie same bakterie, jak w naszej jamie ustnej. Może prowadzić to do zawałów serca, udarów mózgu.
Nowotwory
Stany i procesy zapalne zmuszają układ odpornościowy do wzmożonej pracy i produkcji większej ilości komórek, co niestety może powodować przedostawanie się do organizmu także komórek zmienionych, które atakują własne tkanki, co jest charakterystyczne dla choroby nowotworowej.
Posocznica (sepsa)
Jest związana z przemieszczaniem się bakterii do krwi, w wyniku czego dochodzi do zakażenia całego organizmu. Stan ten może prowadzić nawet do śmierci, ponieważ bakterie wytwarzają szkodliwe toksyny, które uszkadzają komórki i tkanki.
Ponadto, nieleczone zęby mogą być także przyczyną powstawania stanów zapalnych zatok, choroby wrzodowej, uszkodzenia nerek czy nieprzyjemnego oddechu.