W trakcie codziennej higieny jamy ustnej bardzo ważną rolę odgrywa nitkowanie. Pozwala ono pozbyć się nagromadzonego między zębami jedzenia. Bez tej czynności nawet dokładne szczotkowanie nie jest w stanie zapobiec psuciu się zębów oraz postępującej próchnicy. Co należy wiedzieć o nitkowaniu?
Rola nitkowania
Nitkowanie odgrywa bardzo ważną rolę z tego względu, że daje możliwość usunięcia resztek pokarmu, a także bakterii występujących w przestrzeniach międzyzębowych. Dokładne mycie zębów zarówno przy pomocy tradycyjnej szczoteczki, jak również elektrycznej nie jest wystarczające, gdyż nie mają one możliwości wyczyszczenia tych miejsc. Nitkowanie umożliwia dotarcie do trzech powierzchni zębowych, a mamy ich pięć. W związku z tym konieczne jest stosowanie nici dentystycznej, aby oczyścić pozostałe dwie.
Nitkowanie jest w stanie zapobiegać próchnicy i paradontozie, a także psuciu się zębów. Dzięki czemu można zachować piękny oraz zdrowy uśmiech na długie lata.
W jaki sposób należy nitkować zęby?
Na sklepowych półkach dostępne jest wiele różnych nici dentystycznych. Warto jednak w pierwszej kolejności skupić się na odpowiedniej technice nitkowania.
Na samym początku należy oderwać mniej więcej 50 cm nici dentystycznej. W dalszej kolejności owija się nią palce obu dłoni w taki sposób aby między nimi wystąpiła niewielka przerwa.
Czyszczenie odbywa się przy pomocy pionowych ruchów wymiatających, które muszą dotrzeć do szczeliny między wszystkimi zębami. Czynności te muszą zostać wykonane zarówno w dolnych zębach, jak i górnych. Jedna z najważniejszych zasad polega na wykorzystywaniu do każdej przestrzeni czystego kawałka nici (dlatego potrzeba jej tak wiele). Cały proces trwa mniej więcej trzy minuty. Nie należy się spieszyć, gdyż można uszkodzić dziąsła, a ich krwawienie wpływa negatywnie na kondycję jamy ustnej oraz zniechęca do regularnego nitkowania.
Z jaką częstotliwością używa się nici dentystycznej?
Nitkowanie powinno mieć miejsce raz dziennie. Nie ma znaczenia czy odbywa się to rano czy też wieczorem, w zależności od preferencji można wybrać najbardziej odpowiednią porę. Może mieć ono miejsce zarówno przed myciem zębów, jak i po ich zakończeniu. Nie ma to większego znaczenia. Najważniejsze, aby czynność tę wykonywać regularnie oraz dokładnie. W przypadku osób noszących aparat ortodontyczny, nitkowanie powinno odbywać się minimum dwa razy dziennie, gdyż mają oni większą szansę na pojawienie się chorób zębów oraz dziąseł.