Zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów. Bardzo ważne jest również czyszczenie języka, gdyż jego niewłaściwy stan pokazuje, że w jamie ustnej zgromadziło się zbyt wiele bakterii. Objawia się to białym nalotem. Przekonaj się jak właściwie dbać o język.
Jak wygląda zdrowy język?
Bakterie znajdują się zarówno na zębach, jak i na języku. Można je znaleźć na dziąsłach, policzkach oraz błonie śluzowej, dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej.
Kiedy z językiem oraz całą jamą ustną wszystko jest w porządku, język ma kolor jasnoróżowy, jest on wilgotny, sprężysty oraz nie występują na nim żadne naloty. Dodatkowo znajdują się na nim niewielkie brodawki. W przypadku, kiedy pojawia się ból, obrzęk, brak możliwości swobodnego ruszania nim czy zmiana koloru należy udać się do specjalisty, który oceni jego stan. Biały nalot na języku to jednak nie jedyny powód do interwencji lekarskiej. Warto mieć na uwadze, że stan zapalny języka jest w stanie poinformować nas o naprawdę poważnych schorzeniach, jak chociażby wadach serca oraz nowotworach.
W przypadku, kiedy język jest żółtego koloru może oznaczać żółtaczkę oraz schorzenia wątroby i pęcherzyka żółciowego. Kiedy język jest brunatny mamy do czynienia z włochatym językiem, czasem jest to skutek schorzeń jelit oraz toksemii, która oznacza zbyt duże nagromadzenie się toksyn w ciele.
W jaki sposób należy dbać o swój język?
O język trzeba dbać, to nie rodzi żadnych wątpliwości. Należy jednak poznać wszelkie sposoby oraz metody, które umożliwiają zapobieganie wymienionym powyżej chorobom oraz innym dolegliwościom. W pierwszej kolejności konieczne jest nabycie szczoteczki posiadającej powierzchnię odpowiadającą za czyszczenie języka. Wykorzystuje się ją do usuwania nalotu, który jest siedliskiej milionów bakterii. Całkiem dobrze sprawdza się płyn do płukania jamy ustnej, jednakże należy skontrolować jego skład, gdyż zawarty w nim alkohol wpływa negatywnie na śluzówkę znajdującą się na języku.
Kiedy język jest regularnie czyszczony, człowiek ma pachnący, świeży oddech, gdyż brzydki zapach z buzi to niemalże zawsze wina drobnoustrojów w niej zgromadzonych.
O język należy dbać również w związku z tym, że niewłaściwa higiena jamy ustnej jest w stanie wywołać znaczne konsekwencje w stanie układu krążenia. W przypadku niewłaściwej higieny bądź jej braku można zmagać się z zapaleniem wsierdzia, gorszą praca serca oraz miażdżycą.
Dbanie o język nie wymaga wiele czasu i jest w stanie zdecydowanie poprawić wygląd, samopoczucie oraz zapobiec wielu chorobom.