Fluorki inaczej sole kwasu fluorowodorowego, w których występują aniony fluoru, mogą być trujące, ale tylko w dużych stężeniach. Niektóre z nich są rozpuszczalne w wodzie, a niektóre nie. Fluorki występują w powietrzu, glebie wodzie, a także w pożywieniu. Aminofluorki dodawane są do większości past do zębów takich jak Elmex sensitive, Aquafresh, Colgate,
Niektórzy boją się używać past z fluorem, gdyż uważają, że jest trujący. Owszem, fluor w dużych stężeniach jest toksyczny dla człowieka, jednak ilość użyta w paście jest absolutnie bezpieczna. Pierwiastek ten jest bardzo potrzebny naszemu uzębieniu, ponieważ stymuluje proces mineralizacji i wzmacnia szkliwo. Pasty z fluorem chronią zęby przed próchnicą i przeciwdziałają czynnikom prowadzącym do nadwrażliwości.
Jak używać pasty z fluorem?
Fluor użyty w pastach do zębów nie powoduje żadnych chorób i nie trzeba wystrzegać się past z tym pierwiastkiem. Oczywiście należy przestrzegać pewnych zasad, a mianowicie zęby powinno się szczotkować dwa – trzy razy dziennie używając około 2 cm pasty. Tyle w zupełności wystarczy, aby fluor zawarty w paście spełnił swoje zadanie. Dzieci natomiast powinny nakładać ilość pasty na szczoteczkę odpowiadającą wielkości ziarenka grochu.
Ile fluoru jest w paście?
Strach przed szkodliwym działaniem fluoru sprawia, że niektórzy wymieniają zwykłe pasty do zębów na ziołowe zamienniki. Jest to jednak zupełnie niepotrzebne. Pasta do zębów dla dorosłych zawiera od 500 do 1500 ppm fluoru, w pastach dla dzieci jest go o wiele mniej. W dwucentymetrowym pasku pasty do zębów (około 1,5 ml) znajduje się średnio 2,25 mg fluorku. Aby zatruć się fluorem trzeba byłoby użyć ponad dwa tysiące razy więcej pasty do jednego mycia, co jest niemożliwe.
Fluoroza
Fluoroza objawia się brązowo kredowymi smugami na zębach i powstaje przez nadmierną mineralizację szkliwa. Pojawia się niezwykle rzadko, chociaż częściej u dzieci w wyniku stosowania past dla dorosłych. Aby jej uniknąć, wystarczy używać u maluchów poniżej 6 roku życia past z obniżoną zawartością fluoru.