Zmarszczki są naturalną oznaką starzenia się skóry, która z wiekiem traci jędrność i elastyczność. Nie każdy jednak potrafi się z tym nieuchronnym procesem pogodzić. Współczesna medycyna i kosmetologia wychodzą na przeciw walce z upływającym czasem. Najpopularniejszym środkiem rozpowszechnionym przez gwiazdy Hollywood jest botoks, którego niektórzy śmiało nazywają najlepszym przyjacielem kobiety.
Czym jest botoks?
Botoks to powszechnie używana nazwa jednej z najbardziej trujących naturalnych neurotoksyn. Toksyna botulinowa, zwana także jadem kiełbasianym wytwarzana jest przez beztlenowe pałeczki Clostridium botulinum.
Toksynkę botulinową zaczęto stosować w celach medycznych na początku lat 70 XX wieku. Początkowo wykorzystywano ją w okulistyce (np. przy leczeniu zeza) i neurologii (w przypadku połowicznego porażenia twarzy). Jad kiełbasiany pomagał także w walce z potliwością rąk, stóp i pach oraz przy bólach głowy wywołanych przez napięcie mięśni czaszki.
Co ciekawe, botoks, dzisiaj jednoznacznie kojarzony z medycyną estetyczną, w tej dziedzinie medycyny znalazł zastosowanie dopiero na początku lat 90 XX wieku. Jego właściwości kosmetyczne zostały odkryte zupełnie przypadkowo – podczas aplikowania toksyny botulinowej pacjentom z połowicznym porażeniem twarzy, zauważono że skutecznie wygładza zmarszczki.
Jak działa botoks?
Botoks działa w obrębie płytki nerwowo – mięśniowej. Botulina hamuje przekazywanie impulsów nerwowych. Innymi słowy, czasowo i miejscowo paraliżuje mięśnie. Dzięki temu stają się one wiotkie i rozluźnione, czego widocznym efektem jest wygładzona skóra. Należy pamiętać, że toksyna botulinowa działa tylko przez jakiś czas. Szacuje się średnio, że okres jej trwałości wynosi od 3 do 6 miesięcy, co jest uwarunkowane indywidualnymi właściwościmi skóry. Po wstrzyknięciu do twarzy, rozlewa się okolicach 2-6 cm od miejsca nakłucia, usuwając tylko i wyłącznie zmarszczki dynamiczne, czyli te, które powstają w wyniku pracy mięśni (tzw. mimiczne zmarszczki twarzy). Pierwsze efekty zabiegu stają się widoczne po mniej więcej tygodniu. Sam zabieg jest krótki i w zasadzie bezbolesny. Na krótko po nim, mogą pojawić się obrzęki i zasinienia, które jednak szybko znikają. Botoks stosuje się najczęściej na zmarszczki występujące na czole (poprzeczne i i pionowe – tzw. lwie zmarszczki), kurze łapki oraz zmarszczki palacza (występujące nad górną wargą). Zabieg z botoksem pomaga także unieść opadające kąciki ust.
Botoks – przeciwwskazania
Botoksu należy unikać w przypadku:
- problemów z układem sercowo – naczyniowym
- przewlekłych chorób autoimmunologicznych (reumatologiczne zapalenie stawów)
- Alzheimera
- ciąży i karmienia piersią (choć nie ma jednoznacznych badań wykazujących negatywne działanie toksyny botulinowej na kobiety w ciąży, profilaktycznie zakazuje się jej stosowania w tym okresie)
- uczulenia na jakikolwiek składnik botuliny.
Botoks najlepszym rozwiązaniem na zmarszczki mimiczne?
Zabiegi wykorzystujące toksyny botulinowe (pomimo ich wysokiej ceny) cieszą się sporym zainteresowaniem. W ciągu kilku dni od iniekcji, wygląd skóry widocznie się poprawia, czego nie zapewni żaden krem. Niemniej należy pamiętać, że botoks jest trującą toksyną. Niewłaściwy roztwór oraz niekompetencja osoby wykonującej zabieg może stworzyć realne zagrożenie życia. Decydując się na zabieg, należy zatem przede wszystkim wybrać dobrego, kompetentnego i zaufanego lekarza, który idealnie dobierze dawkę toksyny i precyzyjnie zaaplikuje ją w naszą twarz.