Ból zęba, doskonale znany problem, który towarzyszy wielu patologiom w obrębie jamy ustnej. W przypadku bólu zęba chorzy są najczęściej bardzo cierpiący. Istnieje wiele metod, dzięki którym kwestia tego jak uśmierzyć ból zęba staje się o wiele prostsza i de facto wykonalna. Warto zapoznać się z podstawowymi technikami eliminacji dolegliwości bólowych w obrębie jamy ustnej i wiedzieć dokładnie, jak sobie radzić z bólem zęba.

Skąd się bierze tak silny ból zębów?

Zęby są tkanką żywą i mają swoje własne unaczynienie, które wiedzione jest drogą przede wszystkim tętnicy szczękowej, która oddaje gałęzie do kanałów w obrębie żuchwy, które unaczyniają zęby. Wraz z tymi naczyniami wędrują włókna pochodzące od dwóch gałęzi nerwu trójdzielnego: nerwu szczękowego i nerwu żuchwowego. Tworzą one sploty w obrębie kanałów żuchwy oraz szczęki i drogą korzenia wnikają do wnętrza zęba. Wnętrze zęba wypełnione jest żywą tkanką – tzw. miazgą. Stamtąd włókna rozchodzą się promieniście, penetrując zębinę aż do granicy ze szkliwem. Erozja szkliwa i kontakt pokarmów lub powietrza z zakończeniami nerwowymi odpowiada za powstawanie wrażeń bólowych. Są one stosunkowo silne, gdyż proces zapalny obejmuje tkankę nerwową, generując typowe bóle o charakterze neuropatycznym.

Jak uśmierzyć ból zęba?

Wiele osób w domowych warunkach szuka rozwiązań, jak poradzić sobie z bólem zęba? Nie jest to trudne, szczególnie gdy zważy się na szeroki wachlarz możliwości zarówno miejscowych jak ogólnoustrojowych. Ból zęba jest zawsze wskazówką, że trzeba poszukiwać pomocy stomatologicznej, jednakowoż gdy nie jest możliwe natychmiastowe leczenie, konieczne okazuje się wdrożenie ukierunkowanego leczenia przeciwbólowego.

Leki, które mogą być stosowane to przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne. Popularne preparaty jak paracetamol, metamizol, ibuprofen dobrze zdają egzamin. Stosować je jest najlepiej w dużych dawkach uderzeniowych na samym początku (np. 1500 mg paracetamolu jednorazowo) i następnie kontynuować leczenie zgodnie z dobowym schematem dawkowania. W razie braku powodzenia można doraźnie zastosować mocniejsze preparaty, jak choćby ketoprofen, tramadol lub diklofenak.

Jak uśmierzyć ból zęba miejscowo?

Istnieje wiele technik radzenia sobie z miejscowym bólem zęba. Niektórym pomagają cieplejsze pokarmy oraz nawilżenie powierzchni zębów. Niektórzy stosują miejscowo aspirynę lub też używają specjalnych żelów osłaniających tymczasowo ubytek.

Finalnym etapem uśmierzania bólu powinno być rzecz jasna leczenie stomatologiczne. W celu zminimalizowania dolegliwości bólowych w okresie około zabiegowym stosuje się doustne środki przeciwbólowe oraz znieczulenie przewodowe, głównie pod postacią 1-5% lidokainy podawanej w okolicę bolącego zęba.

Czasami zamiast szukać sposobu, jak uśmierzyć ból zęba o wiele lepiej będzie zdecydować się na szybką interwencję stomatologiczną. Pamiętajmy, że ból zęba jest objawem chorobowym i że wskazuje na konieczność leczenia przyczynowego samego źródła bólu. W unikaniu bólów zębów powinna także pomóc regularna higiena jamy ustnej.