Bóle oraz uczucie sztywności karku nie należą do objawów najprzyjemniejszych, niestety pojawiają się one coraz to częściej już wśród młodych osób. Wynika to w dużej mierze z ilości przepracowywanych przez nas godzin, często spędzanych w złej postawie. Jakie są przyczyny bólu karku oraz jak można je załagodzić?

 

Jakie są przyczyny bólu karku?

 

Bóle karku oraz szyi to problem powszechny, z którym wielu z nas zgłasza się do neurologów, ortopedów lub lekarzy rodzinnych. Sporadyczny i rzadko występujący ból nie powinien budzić naszego niepokoju, jednakże w przypadku częstego uczucia dyskomfortu nie powinniśmy go bagatelizować. Bóle karku najczęściej promieniują do głowy, barków i ramion utrudniając przy tym poruszanie się oraz codzienne funkcjonowanie. Co jest zatem odpowiedzialne za bóle oraz sztywnienie karku?

  • zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, czyli zużycie stawów oraz kręgów, do których dochodzi przez całe życie w wyniku urazów oraz obciążenia stawów,
  • dyskopatia szyjna,
  • długotrwałe napięcie mięśni oraz przeciążenie kręgów kręgosłupa, czemu sprzyja w szczególności nieprawidłowa postawa przed komputerem, nieprawidłowe podpieranie kręgów głowy oraz szyjnych, bierne odpoczywanie, czyli brak aktywności fizycznej, które powoduje osłabienie mięśni,
  • uprawianie sportu (kontuzje wynikające np. z pływania),
  • zawianie karku związane z wychłodzeniem organizmu (np. podczas jazdy samochodem).

 

Co robić w przypadku bólu karku?

 

  • Pamiętaj o prawidłowej postawie w trakcie pracy, a zwłaszcza przed komputerem! Głowa powinna być na równi z monitorem. Unikaj nadmiernego odchylenia głowy do góry lub pozycji skierowanej do dołu, a także nienaturalnego skrętu głowy w przypadku krzywego ustawienia monitora.
  • Rób przerwy w trakcie pracy! Bezruch szkodzi Twojej szyi, dlatego też w trakcie przerw warto wykonać kilka ćwiczeń rozluźniających oraz wzmacniających. Przechyl głowę raz w lewą, raz w prawą stronę, do przodu oraz do tyłu, a następnie powtórz tą czynność kilka razy. Możesz także objąć lewą ręką głowę od tyłu, położyć na niej prawą dłoń oraz przez chwilę naciskać, zmuszając jednocześnie głowę do skłonu w lewo. Bardzo ważne są także delikatne masaże barków oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie, które powinno wykonywać się poza pracą.
  • Stosuj ciepłe okłady. Ciepłe okłady działają rozluźniająco na spięte mięśnie.
  • Wymień zwykłą poduszkę na poduszkę ortopedyczną. Są one specjalnie wyprofilowane oraz twardsze, dlatego też dopasowują się do kształtu Twojej głowy oraz karku.
  • Pomocne w przypadku bólu karku są także specjalne maści rozgrzewające oraz przeciwbólowe.