Afty to dolegliwość dość powszechna i dotykająca wiele osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Objawia się ona powstawaniem bolesnych nadżerek lub owrzodzeń w jamie ustnej, które skutecznie mogą uprzykrzyć życie. Jakie są przyczyny powstawania aft i jak powinno przebiegać ich leczenie? Podpowiadamy poniżej!
Przyczyny powstawania aft
Przyczyny powstawania aft są różne i zależą również od ich rodzaju. Afty małe mogą być wynikiem przyjmowania leków oraz spożywania nieumytych owoców lub warzyw. Bolesne nadżerki i owrzodzenia w jamie ustnej są także wynikiem jej nieprawidłowej higieny, która w konsekwencji doprowadza do chorób zębów typu: zapalenie miazgi, próchnica, czy kamień nazębny. Oprócz tego afty mogą być skutkiem wyżynających się ósemek, podrażnień wywołanych po zabiegach stomatologicznych, a w przypadku osób starszych niewłaściwego dopasowania protezy. Jeśli natomiast chodzi o duże afty, to najczęściej wywołuje je brak witamin, a także stosowanie past do zębów, które zawierają dodecylosiarczan sodu.
Leczenie aft, czyli wizyta u stomatologa
Po pierwsze leczenie powinno się zacząć od odpowiedniej diagnozy. Jeśli afty wynikają z niedoboru witamin, to oczywiście trzeba je niezwłocznie uzupełnić. Inaczej będzie w przypadku chorób uzębienia – tu koniecznością jest wizyta u stomatologa, który zacznie od wyleczenia nagromadzonych ubytków lub przeprowadzi zabieg skalingu i piaskowania, usuwając nagromadzony kamień nazębny, będący jedną z przyczyn powstawania aft małych. Co do aft dużych, warto zadbać o odpowiednią pastę do zębów, która nie będzie wywoływała bolesnych owrzodzeń jamy ustnej.
Leczenie farmakologiczne
Dość często afty znikają samoistnie w ciągu 1 – 4 tygodni. Jest to dość długi okres, dlatego też warto sięgnąć po preparaty, które przyśpieszą gojenie. Najwłaściwsze będą leki przeciwzapalne i antyseptyczne, które może polecić lekarz lub stomatolog. Ważne by były łatwe w aplikacji i nie podrażniały delikatnej śluzówki. W przypadku, kiedy za afty odpowiedzialne jest noszenie aparatu ortodontycznego, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie płynów do płukania jamy ustnej, które docierając do każdego zakamarka, zapewnią jej odpowiednią higienę.